Policjanci kontrolowali głośność motorowerów i motocykli

2023-09-15 14:04:04(ost. akt: 2023-09-15 14:07:24)

Autor zdjęcia: KPP

Na drogach naszego powiatu policjanci przeprowadzili działania „Jednoślad”, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na egzekwowanie stosowania się do przepisów ruchu drogowego rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów oraz innych kierujących względem nich.
Sezon na jednoślady nadal w pełni. Na drogach jest pełno rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. To pełnoprawni użytkownicy ruchu drogowego, mają więc nie tylko prawa, ale i obowiązki. Niezmiernie ważne jednak jest, by właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego przestrzegała przepisów - bo swą niefrasobliwość przypłacić mogą zdrowiem, a nawet życiem. W czwartek (13.09.23r.) na drogach naszego regionu policjanci wraz z funkcjonariuszami ITD przeprowadzili działania „Jednoślad”.

Policjanci swoją uwagę skupili szczególnie na kierowcach motocykli, motorowerów i rowerów: sprawdzali jak ta grupa wywiązuje się ze swoich obowiązków, w jakim stanie technicznym znajdują się ich pojazdy, kontrolowali stan trzeźwości kierowców jednośladów ale też i innych kierujących.

Odpowiadając na liczne prośby i sugestie mieszkańców nowomiejscy policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego skupili wczoraj także uwagę na kontrolowaniu kierujących motorowerami pod kątem głośności ich wydechów. Funkcjonariusze wykorzystywali specjalistyczny sprzęt w postaci Sonometru dzięki któremu na podstawie pomiaru ciśnienia akustycznego sprawdzili głośność dźwięku tłumika. Na 22 skontrolowane motorowery w 3 przypadkach stwierdzono przekroczenie poziomu hałasu pojazdu określonego w rozporządzeniu. Tym samym ich użytkownikom zatrzymano dowody rejestracyjne od tych pojazdów. W tym tygodniu takich przypadków było już 5.


Co dalej?
Dziś dowód rejestracyjny jest zatrzymywany elektronicznie – funkcjonariusz dokonuje adnotacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), a kierujący musi udać się do stacji kontroli pojazdów, by diagnosta sprawdził poziom głośności wydechu.
Ponadto policjant może na takiego kierującego nałożyć mandat karny za zły stan techniczny pojazdu w wysokości do 3000 zł.

Pamiętajmy:
Jeżeli silnik motoroweru ma mniejszą pojemność niż 125CM3 to jego maksymalna ilość decybeli nie powinna przekraczać 94dB. Natomiast jeżeli ma pojemność większą niż 125CM3 wtedy maksymalna ilość decybeli nie może przekraczać 96dB.


Pasja pasją, ale warto przy tym jednak pamiętać, że taki „ryczący” wydech jest uciążliwy dla mieszkańców i innych użytkowników dróg. Ponadto miasto ale też i inne pozostałe drogi publiczne nie są najlepszymi miejscami do sprawdzania głośności swojego wydechu.

Celem tych działań była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa kierujących jednośladami oraz kształtowanie odpowiednich relacji między wszystkimi uczestnikami ruchu drogowego.

Policjanci na drogach naszego powiatu zapowiadają kolejne kontrole z wykorzystaniem sonometru.

źródło: KPP Nowe Miasto Lubawskie
red.
nowemiasto@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5