Narodowe Czytanie w powiecie nowomiejskim. Gdzie i kiedy będziemy czytać Nad Niemnem?

2023-09-04 11:04:02(ost. akt: 2023-09-07 16:10:39)

Autor zdjęcia: pixaby

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Mamy rok 2023, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej będzie lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.
— Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – powiedział Prezydent Andrzej Duda.

W Biskupcu 8 września, w piątek o godz. 16 w Bibliotece - Ośrodku Kultury lekturę czytać będą członkowie Iławskiej Grupy Aktorskiej. W Nowym Mieście, Narodowe Czytanie Nad Niemnem odbędzie się w poniedziałek, 11 września o godz. 12 na Rynku. Organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna, a jako pierwszy czytać będzie Poseł na Sejm RP Zbigniew Ziejewski. Następnego dnia lektura Elizy Orzeszkowej będzie czytana w Kurzętniku. Tamtejsza Biblioteka Publiczna zaprasza do Gminnego Centrum Kultury przy ul. Kościuszki 17 we wtorek, 12 września w samo południe.
Także w bibliotece nowomiejskiego Zespołu Szkół im. C.K. Norwida przygotowano akcję Narodowego Czytania "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Szkolna placówka biblioteczna zaprasza wszystkich chętnych w dniu 9 września o godzinie 10 do swojej siedziby.
red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5