Głównym tematem sympozjum w Kurzętniku była niezależność i transformacja energetyczna

2023-06-26 15:49:03(ost. akt: 2023-06-26 16:02:52)
Debata podczas sympozjum w Kurzętniku

Debata podczas sympozjum w Kurzętniku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W Kurzętniku oficjalne otwarto Centrum Badawczo-Rozwojowe OZE. Wydarzenie stało się okazją do zorganizowania uroczystego sympozjum „Transformacja i Niezależność Energetyczna w Dobie Kryzysu Energetycznego. Odnawialne źródła energii – Rozwiązania, Wyzwania i Systemy Finansowania”.
Gospodarzami wydarzenia byli Adrianna Kuhn, zajmująca stanowisko dyrektora ds. administracji w grupie Expom oraz Adrian Danielewski – dyrektor Działu Expom Eco-Energy, szef CBR.
Firma Expom Eco-Energy nie mogłaby zdobyć tak silnej pozycji na rynku, gdyby nie Prezes Zarządu i Akcjonariusz Spółki Rafał Domżalski, który od wielu lat zaangażowany w tematykę odnawialnych źródeł energii. To właśnie pod jego nadzorem firma rozwinęła działalność w ramach Grupy Expom poprzez uruchomienie Expom Eco-Energy.
Uczestnicy sympozjum mieli okazję zobaczyć prezentację firmy, która przedstawiała m.in. cele i strategie spółki ukierunkowane na niezależność energetyczną zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, instytucji samorządowych oraz rolników. Obecni mogli również poznać powody, dla których powstało nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe spółki posiadające aż 42 punkty pomiarowe, dzięki którym firma może skutecznie dobierać parametry instalacji fotowoltaicznych. Ciekawostką jest, że w Polsce istnieje obecnie nie więcej niż trzy podobne centra, w których można wykonać tego typu badania.
Expom Eco Energy skupia się na kompleksowej obsłudze klientów zainteresowanych źródłami energii odnawialnej, począwszy od zaprojektowania indywidualnych systemów OZE, poprzez pomoc w uzyskaniu dofinansowania z rządowych projektów, aż po instalacje i opiekę posprzedażową. Firma wdrożyła innowacyjny program obsługi klienta, dzięki któremu, za pomocą kilku prostych kroków, każdy może zorientować się, jak będzie wyglądać i jakie parametry będzie posiadać zaprojektowana dla niego instalacja, jakie będą jej koszty oraz który program finansowania będzie najbardziej korzystny.
Merytoryczna część sympozjum została zainaugurowana przez prof. dr hab. inż. Piotra Doerffera, przedstawiciela Politechniki Gdańskiej. W swoim przemówieniu poruszył on interesujące zagadnienia związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii w Polsce. Sympozjum kurzętnickie zostało wzbogacone pokazem nowinek technologicznych z dziedziny odnawialnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Zaprezentowano m.in. zastosowanie bezpiecznych dla środowiska rozwiązań w samochodach elektrycznych określonych marek. Goście mogli przejechać się autami i zobaczyć jak w praktyce funkcjonują proponowane udoskonalenia.
Otwarcie centrum badawczego poprzedziło wystąpienie Prezesa Zarządu Rafała Domżalskiego, który opowiedział o działalności firmy Expom S.A. Następnie, uroczystego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele władz lokalnych, Expom S.A, sejmu, świata nauki oraz pozostałych instytucji.
Jednym z elementów sympozjum była debata na temat transformacji i niezależności energetycznej w dobie kryzysu, która została zakończona pytaniami publiczności. Uczestnicy panelu starali się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości, przedstawiając zarazem rozwiązania teraźniejszych problemów i kierunki zmian. Zwieńczeniem całego wydarzenia była prezentacja i otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego o profilu OZE. red

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5