Coraz bliżej Święta...

2021-11-24 17:56:18 (ost. akt: 2021-12-02 09:19:30)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Świąteczna gorączka z roku na rok rozpoczyna się coraz szybciej. Już z początkiem listopada sklepy kuszą nas pięknymi dekoracjami i propozycjami prezentów. Jednak swoje domy zaczynamy dekorować znacznie później dlatego mamy sporo czasu, aby spokojnie pomyśleć i zdecydować jak mają wyglądać święta w naszym domu. Boże Narodzenie, dla wielu z nas, ma szczególne znaczenie dlatego zanim usiądziemy do świątecznego stołu i zaczniemy cieszyć się obecnością naszych najbliższych, zaplanujmy świąteczne zakupy, przygotowanie potraw i ozdobienie domu. Wtedy w spokoju będziemy mogli cieszyć się klimatem Bożego Narodzenia.
ŚWIĄTECZNY STÓŁ W CENTRUM UWAGI

Podczas świątecznych posiłków nasz stół powinien wyglądać wyjątkowo. Przygotowując koncepcję nakrycia stołu musimy pamiętać, by było ono eleganckie, współgrało z charakterem choinki, a zasiadający przy nim goście czuli się swobodnie. Dekorację bożonarodzeniowego stołu najlepiej rozpocząć od wyboru jednego stylu, dzięki temu z łatwością dobierzemy odpowiednią zastawę i dodatki, a całość będzie tworzyła spójną kompozycję. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez czerwieni. To kolor, który bardzo mocno związany jest ze Bożym Narodzeniem. Doskonale będzie ona współgrać z porcelaną w kolorze ecru oraz z zielenią choinki. Kolor symbolizujący miłość wprowadzi do każdego wnętrza dużo ciepła i pozytywnej energii. W połączeniu z klasycznymi motywami świątecznymi – Mikołajem, reniferem czy choinką na pewno spodoba się dzieciom, które najbardziej czekają na święta. Gładki obrus będzie stanowił podstawę takiej aranżacji. Stworzy on zgrany duet z klasyczną okrągłą zastawą, której wybrane elementy będą ozdobione motywami świątecznymi. Dopełnieniem całej aranżacji będą tekstylne serwetki, równo poskładane i przewiązane na przykład zawieszką choinkową. Dodatkowo stół przyozdobić możemy świecami, wiankami lub świeżymi gałązkami świerku lub jodły, lekko spryskanymi sztucznym śniegiem. Tak nakryty stół podkreśli ważność chwili i wprowadzi do naszych mieszkań radosny nastrój.

MAGIA ŚWIATŁA

Boże Narodzenie i Nowy Rok skłaniają nas do budowania uroczystego nastroju. Ich szczególny charakter podkreślamy też dekoracyjnym oświetleniem. Przed świętami z pudeł wyciągamy sznury lampek, które tworzą jedyną w swoim rodzaju dekorację. To przecież oświetlenie wykorzystywane tylko o tej porze roku! Choć wiele osób uważa je za nieco kiczowate, to jednak w tym okresie wszyscy pozostajemy pod ich urokiem. Tak naprawdę, to nie tylko dzieci lubią patrzeć się na delikatne światło lampek choinkowych, które w połączeniu z blaskiem kolorowych bombek, szyszek, aniołów i wielu innych dekoracji tworzą iskrzącą się bajkową rzeczywistość. Przyznajmy, jest w nich nie tylko podniosły nastrój, ale też jakaś obietnica tajemnicy i magia, otwierająca furtkę do lepszego świata. Podstawą stroju każdej choinki są łańcuchy z lampkami. Dzięki temu, że mają one różne długości – zazwyczaj od 100 do 300 cm – z łatwością dobierzemy odpowiednie do wielkości wybranych przez nas drzewek. Ich atutem jest również duża ilość różnorodnych kształtów lampek, za sprawą których możemy je bez problemów dobrać do wizji aranżacyjnej choinki. Do najbardziej ponadczasowych należą tradycyjne kuleczki czy też przybierające formę płomienia świecy. Taki sam charakter mają bardziej nowoczesne w kształcie zbliżonym do walca. W porównaniu z tradycyjnymi są one niewielkie – to często tylko „punkciki” delikatnie przebijające się przez zielone igliwie, co wzmaga efekt ich dekoracyjności. Miłośnicy bardziej charakterystycznych form też znajdą odpowiednie dla siebie lampki. Gdy chcemy, by grały one pierwszoplanową rolę, wybierzmy takie o wyrazistym kształcie i ponadstandardowym wymiarze. Będą to np. gwiazdki, duże bombki czy dzwonki. Zawieszając je na naszym bożonarodzeniowym drzewku, czynimy z nich głównych bohaterów aranżacji. Także barwę lampek choinkowych możemy dopasować do naszych potrzeb i upodobań aranżacyjnych. Do najbardziej uniwersalnych należy ciepła biel, ale również miłośnicy innych kolorów znajdą odpowiednie dla siebie.


CHOINKA NA ŚWIĘTA – JAKĄ WYBRAĆ

Żywe, zielone, pachnące lasem drzewko w domu to symbol świąt Bożego Narodzenia. Jednak choinka ma wiele "twarzy". Najczęściej decydujemy się na świerk, jodłę czy sosnę. Wszystkie drzewka są idealne, aby przystroić świątecznie nasz dom. Czym się różnią?
Boże Narodzenie to nie tylko spotkania w gronie rodziny i prezenty, ale także choinka przystrojona bombkami, piernikami, lampkami... Ubieranie świątecznego drzewka jest tak mocno zakorzenione w polskiej kulturze, że wielu z nam wydaje się, że obyczaj ten nie może pochodzić znikąd indziej. A właśnie tak jest. Tradycja ubierania choinek pochodzi z Alzacji, gdzie dekorowano je ozdobami z papieru i jabłkami, nawiązując do rajskiego drzewa. Do Polski przynieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX w. – z miast trafiła na wieś, wypierając podłaźniczkę (polską ozdobę) oraz zastępując jeszcze starszy słowiański zwyczaj dekorowania Diducha (snopa zboża). Według wierzeń ludowych zielone, iglaste drzewko to symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Natomiast według kościoła to nadzieja. Jakie drzewko wybrać? Sosnę, jodłę czy świerk?

ŚWIERK – FAWORYT
Zazwyczaj w polskich domach w czasie świąt Bożego Narodzenia pojawia się świerk – zarówno pospolity, jak i kłujący. To stożkowate drzewko swoją popularność zawdzięcza tradycji, intensywnemu zapachowi świerkowych igieł (ma działanie odprężające i relaksujące), a także dość niskiej cenie (świerk kłujący jest droższy). Niestety, świerk pospolity nie postoi długo w domu, ponieważ po przekroczeniu progu od razu gubi igły, a po kilku tygodniach zrzuca je wszystkie. Bardziej trwały jest świerk kłujący, jednak – jak mówi nazwa – jego igły są bardzo kłujące. Możemy również zdecydować się na świerk srebrny. Jego cechą charakterystyczną jest srebrzysty kolor.

ZAPRASZAMY!
Poniedziałek — Sobota: 7:00 - 19:00
Niedziele handlowe: 12 i 19 grudnia: 10:00 - 17:00


JODŁA – NAWET NA KILKA TYGODNI
Jodła kaukaska może przyozdobić nasz dom nawet przez 2 miesiące – igły nie będą się sypać. Jest gęsta, rozłożysta i intensywnie zielona. Ma miękkie igły, co jest ważne, gdy w domu są małe dzieci i zwierzęta. Niestety za tę choinkę musimy zapłacić najwięcej. I chociaż pięknie wygląda, to niestety jej gałązki nie pachną zbyt mocno.

SOSNA – ZA NIEWIELKĄ CENĘ
Sosny pospolite rzadko goszczą w polskich domach, ponieważ mają rzadkie igły. Osoby, które stawiają na te choinki doceniają żywiczny zapach igieł, które utrzymują się na gałązkach ponad 2 tygodnie. Zapach lasu ma również właściwości zdrowotne – wzmacnia odporność organizmu, koi bóle reumatyczne oraz udrażnia drogi oddechowe. Ponadto ich cena nie jest wygórowana.

OZDOBY ŚWIĄTECZNE

Figurki, bombki, kokardy, wianki. Uwielbiamy zdobić dom, czas Bożego Narodzenia to okres, kiedy w naszych wnętrzach jest wyjątkowo magicznie. W tym roku, oferta ozdób świątecznych w Mrówce Kurzętnik, jest ogromna! Można poszaleć, bo naszym klientom dajemy szeroki wybór wzorów i kolorów. Bajeczne renifery, wesołe Mikołaje, różnokolorowe gwiazdy betlejemskie. Gdy za oknem szaro, tym chętniej chcemy sobie ubarwić sobie nasze najbliższe otoczenie. Serdecznie zapraszamy do Mrówki w Kurzętniku.


W ofercie Mrówki Kurzętnik znajdą Państwo najpiękniejsze świąteczne ozdoby, bombki, figurki, łańcuchy, choinki żywe i sztuczne, tekstylia z motywem świątecznym, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, girlandy, wieńce, akcesoria kuchenne z motywem świątecznym, kubki, filiżanki, inspiracje prezentowe.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5