Mural na budynku szkoły w Kurzętniku oficjalnie odsłonięty [ZDJĘCIA]

2021-09-20 11:30:35(ost. akt: 2021-09-20 12:13:14)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

W minionym tygodniu, w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły, odbyła się uroczystość podczas której został odsłonięty mural.
Data uroczystości nie była przypadkowa, ponieważ 17 września właśnie obchodzona jest rocznica agresji ZSRR na Polskę.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. I to właśnie nim poświęcony jest mural, a dokładniej pamięci żołnierzy oddziału Stanisława Balli, ps. „Sokół leśny".

Oddział "Sokoła leśnego" stanowił trzon Pomorskiego Batalionu ROAK o kryptonimie "Znicz". Jednostka ta swym zasięgiem obejmowała powiaty: działdowski, mławski, ciechanowski, sierpecki na terenie województwa warszawskiego, brodnicki, lubawski, i rypiński w pomorskim. Jednym z oddziałów tego batalionu była kompania kadrowa dowodzona przez Stanisława Ballę. Podlegały mu dwa plutony stale przebywające w polu, liczące od 20 do 30 żołnierzy, na czele których stał Franciszek Wypych ps. "Wilk" i Andrzej Różycki ps."Zjawa". Ponadto zwierzchnictwo Balli uznawało kilka patroli bojowych m.in. działający na terenie powiatu lubawskiego kilkunastoosobowy patrol Marcelego Sarnowskiego "Cichego". Członkowie ROAK rozbijali posterunki MO, likwidowali aktywnych członków PPR i funkcjonariuszy UB. Przeprowadzali też napady na sklepy spółdzielcze i państwowe.

Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku oraz Stowarzyszenie "Reduta" Tradycji Historii Ziemi Lubawskiej, w kwietniu 2021 roku wzięli udział w projekcie "Mur ale historia Wojska Polskiego". Wspólnym wysiłkiem pracy i zaangażowania powstał mural związany z dziejami Ziemi Lubawskiej poświęcony żołnierzom kompanii partyzanckiej "Sokoła leśnego".

Mural znajduje się na południowej ścianie budynku Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku i przedstawia Stanisława Ballę pseudonim "Sowa", "Sokół leśny", Ignacego Kalisza "Wronę", Zygmunta Nowakowskiego "Długosz", Eugeniusza Ballę "Wyrwisz", zaprojektowała go Justyna Piotrowska.


Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5