Umiarkowane imprezowe ożywienie na nadchodzący wakacyjny czas

2021-06-15 21:07:07 (ost. akt: 2021-06-18 09:39:12)

Autor zdjęcia: archiwum

Pandemia koronawirusa dała się we znaki, także w kwestii rozrywki. Zbliża się sezon na imprezy plenerowe. Mniejszych nie zabraknie, z większych trzeba zrezygnować.
Obostrzenia związane z koronawirusem są sukcesywnie znoszone. Nie wiadomo, kiedy wrócimy do swobody, jaka była przed pandemią. Wiadomo jednak, że w lato imprez będzie więcej niż rok temu. Wytyczne rządu ogłoszone na wakacyjny czas to limit 150 osób na imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu. Do limitu nie są wliczone osoby w pełni zaszczepione.
W powiecie nowomiejskim na dzień 15 czerwca w pełni zaszczepionych było 7.859 osób. Z każdym dniem liczba ta wzrasta, szczepionek nie brakuje.
Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta, czy w tym roku będzie impreza z okazji Dni Nowego Miasta.
— Trwają przygotowania do tegorocznych obchodów Dni Nowego Miasta Lubawskiego na terenie MOSIR — informuje Jerzy Grządzielewski z wydziału promocji. — Ze względu na obowiązujące przepisy, będą one dużo skromniejsze niż w latach ubiegłych, jednak organizowane na wolnym powietrzu, będą bogatsze niż w zeszłym roku. Wiadomo, że Szynaka Day nie odbędzie się. Mniejszych koncertów nie zabraknie – dodaje.
Sprawdziliśmy czy Gmina Nowe Miasto planuje organizację imprez plenerowych w rozpoczynającym się sezonie.
W sytuacji, gdy epidemiolodzy zapowiadają czwartą falę pandemii jesienią, samorząd z Mszanowa stara się ograniczyć ilość dużych zgromadzeń tylko do koniecznych.
Od ponad roku sytuacja pandemiczna w kraju jest dynamiczna, przepisy regulujące ograniczenia w związku z wystąpieniem epidemii ulegają zmianie średnio raz w tygodniu. Zatem planowanie dużych imprez kulturalnych nie jest zadaniem łatwym.
— Profesjonalne przygotowanie imprezy, wynegocjowanie kontraktów z artystami wymaga działania z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem. W chwili obecnej gmina Nowe Miasto nie planuje więc dużych imprez plenerowych — mówi Agnieszka Paturalska - Miehlau, sekretarz gminy Nowe Miasto.
W zależności od sytuacji epidemicznej lokalnie organizowane będą mniejsze imprezy o charakterze kulturalno - rekreacyjnym możliwe do przeprowadzenia w obowiązującym reżimie sanitarnym. Sztandarowa impreza - Bratiańska Noc Kabaretowa także się nie odbędzie. Nowomiejska gmina czasowo zrezygnowała z organizacji tej imprezy, by pokryć wzrost kosztów w oświacie.
W Kurzętniku mniejszych imprez też będzie sporo, ale Dni Kurzętnika nie są planowane. Odbędzie się Kogucia Dycha, która zawsze przyciąga sporo osób. Dożynki Gminy Kurzętnik także są planowane, a ich gospodarzem będzie Romanowo.
O dożynki gminne zapytaliśmy też samorządy z Grodziczna i Mszanowa, decyzje jeszcze nie zostały podjęte.
W gminie Biskupiec odbędą się tylko dożynki. Festiwal Smaków, największa impreza roku, nie jest planowana.
Wszystkie samorządy zgodnie podkreślają, że w obecnych realiach trudno cokolwiek planować, ale festynów, pikników i spotkań w mniejszym gronie nie zabraknie. O wydarzeniach kulturalno - sportowych w sezonie wakacyjnym będziemy na bieżąco informować na łamach "Gazety Nowomiejskiej" i na www.gazetaolsztynska.pl/nowemiasto.
Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5