Młodzież z Filomatów wyjechała do Gdyni i Torunia

2018-10-10 17:43:33(ost. akt: 2018-10-10 17:46:50)

Autor zdjęcia: Nadesłane

Młodzież z nowomiejskiej szkoły Podstawowej nr 3 uczestniczyła w wycieczkach do Gdyni i Torunia. Wyjazdy były związane z realizacją programu „Wiedza otwarta dla wszystkich”.
Do Gdyni wyjechało 30 uczniów (klas 3 gimnazjum i 8 szkoły podstawowej) zaangażowanych w dodatkowe zajęcia z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych prowadzonych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich.

Młodzież zwiedziła Akwarium Gdyńskie działające przy Morskim Instytucie Rybackim. Poznała mieszkańców czterech biotypów: rafy koralowej, toni oceanicznej, Amazonii i Morza Bałtyckiego. Największą ciekawość wzbudziły węgorze elektryczne, nadymka, rekin „Wobbi” i anakonda.

Kolejnym punktem programu było Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. To interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy. Wystawa główna podzielona jest na strefy tematyczne: hydroświat, drzewo życia, niewidoczne siły, akcja – człowiek, kierunek zdrowie. W Centrum Nauki przy niektórych stanowiskach nasi uczniowie cierpliwie stali w kolejce – symulator jazdy samochodem, przemieszczanie się za pomocą wózka inwalidzkiego, czy jak będę wyglądać za 30 lat.
Opiekunami wycieczki były Hanna Graczyk, Justyna Józefowicz i Teresa Bagińska.

Podczas wyjazdu do grodu Kopernika uczniowie odwiedzili Centrum Popularyzacji Kosmosu – Planetarium w Toruniu. Podczas seansu astronomicznego „Wirująca Ziemia” młodzież mogła pogłębić informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi – zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. W przystępny sposób wytłumaczono jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca. Odbyła się także wizualizacja czasu trwania doby i roku na innych planetach poprzez prezentowanie różnic między Ziemią a innymi planetami Układu Słonecznego. Była to znakomita pomoc dydaktyczna dla uczniów naszej szkoły.
Po seansie w planetarium uczniowie zwiedzili toruńską Starówkę.
Opiekunkami grup były Zyta Wardowska, Katarzyna Dąbkowska i Liliana Lisakowska.
red

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5