Przeszli kanałem z Miasta 44

2014-09-28 23:17:01 (ost. akt: 2014-09-29 11:32:16)

Autor zdjęcia: Tadeusz Banowski

Ggrupa licealistów z Zespołu Szkół im. C. K. Norwida gościła w posiadłości państwa Zanussich w Laskach pod Warszawą. Celem wizyty było nie tylko spotkanie ze słynnym reżyserem. Młodzież wzięła też udział w lekcji muzealnej Muzeum Narodowego.
Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu był p. Tadeusz Banowski. Opiekę nad uczniami sprawowała też p. Beata Zielińska. Pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Literatura a sztuka”. Potem uczniowie zwiedzili Galerię Malarstwa Polskiego Muzeum Narodowego. Po zakwaterowaniu w Laskach grupa wróciła do Warszawy, by miło spędzić czas w Multimedialnym Parku Fontann i podziwiać nocne widoki Starego Miasta.

Szczególne atrakcje czekały na uczniów drugiego dnia. Po zwiedzeniu warszawskich Łazienek Królewskich grupa udała się do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, miejsca wypełnionego sprzętem, dekoracjami i rekwizytami do filmu Jana Komasy „Miasto 44”. Wytwórnia umożliwiła uczniom odkrywanie tajników powstawania filmu i pracy filmowców w autentycznej scenografii. Atrakcją było przyjęcie przez młodzież roli statystów: wszyscy założyli kostiumy (mundury, nakrycia głowy), poddali się charakteryzacji - siniaki, rany, krew oddane zostały niezwykle wiarygodnie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć stanowisko operatora oraz dźwiękowca, elementy filmowej scenografii pokoju w zbombardowanym warszawskim domu z czasu II wojny światowej. Przeszli też specjalnie skonstruowanym sztucznym kanałem, którym w filmie Komasy przedzierają się przez Warszawę młodzi powstańcy oraz obejrzeć kostiumy, noszone w filmie przez aktorów.

Zwiedzaniu towarzyszyły nagrania dialogów z planu filmowego (krótkie wymiany zdań między członkami ekipy filmowej). Na dużych ekranach młodzież mogła obejrzeć materiał filmowy z tzw. making off-u, dokumentujący pracę Komasy i jego ekipy z czasu realizacji, m.in. zdjęcia przy ul. Stalowej w Warszawie oraz archiwalne filmy z okresu powstania warszawskiego.

Niezwykłym przeżyciem dla uczniów było spotkanie i rozmowa z Krzysztofem Zanussim. Reżyser podzielił się wspomnieniami związanymi ze swoją twórczością i dorastaniem w ciężkich dla Polski czasach, opowiadał o drodze zawodowej, podróżach, pracy, rodzinie. Mówił też o tym, jak przestał być fizykiem i został jednym z najwybitniejszych w Polsce twórców filmowych. Ciekawą lekcją były wskazówki o dobrych manierach, cennych lekturach i wartościowych filmach, o odpowiedzialności za to, kim jesteśmy i o kreowaniu własnego życia, o ważnych wartościach i o podejmowaniu właściwych wyborów. Wielokrotnie podkreślał, że obok tego, co podsuwa młodemu pokoleniu pop kultura, istnieje świat zupełnie innych wartości – i estetycznych, i moralnych. Na koniec wizyty uczniowie wręczyli reżyserowi pamiątkowy album z akwarelami pana Józefa Polaka, przekazali kwiaty dla Pani Elżbiety Grocholskiej-Zanussi oraz wpisali się do księgi gości i zrobili pamiątkowe zdjęcia.

W dzień wyjazdu młodzież odwiedziła - mieszczący się w pobliżu posesji Zanussich - Ośrodek dla Niewidomychw Laskach, który w przeszłości przyciągał pisarzy i publicystów - bywali tu m.in. Zbigniew Herbert, Ewa Szelburg-Zarembina, ks. Jan Twardowski. Z Laskami również byli związani m.in.: Antoni Słonimski, Jerzy Liebert, Jerzy Zawieyski, Stanisław Stomma, Zygmunt Kubiak, Marian Brandys. Uczniowie zapoznali się z historią Ośrodka, dowiedzieli się o tym, że praca z niewidomymi dziećmi zaczyna się już od wczesnego dzieciństwa, następnie w przedszkolu oraz przez wszystkie etapy edukacyjne: szkołę podstawową i gimnazjum, zawodowe szkoły ponadgimnazjalne, liceum ogólnokształcące oraz szkołę policealną.

Ciekawostką była informacja o istnieniu również szkoły muzycznej oraz internatów. Uczniowie obejrzeli rysunki, mapy geograficzne, pismo Braille'a i inne pomoce dydaktyczne służące osobom niewidomym do nauki, mieli możliwość poznania sposobu pracy z niewidomymi oraz zmierzyli się z trudnością odczytania ilustracji dotykowych, pisaniem na maszynie dla niewidomych, odczytaniem tekstów pisanych metodą Braille'a. Licealiści zwiedzili też znajdujący się na terenie Ośrodka cmentarz leśny, leżący na granicy Puszczy Kampinoskiej, powstały w latach 20. XX wieku a wyróżniający się brakiem krypt i zdobnych nagrobków; spoczywają tu m.in. założycielka ośrodka dla niewidomych hrabianka Róża Maria Czacka (matka Elżbieta Czacka), poeci Jan Lechoń i Antoni Słonimski, pisarz Marian Brandys, ks. Władysław Korniłowicz (grób symboliczny), ks. Jan Zieja, ks. Tadeusz Fedorowicz, publicysta Stanisław Stomma, polityk Aleksander Małachowski, dowódca powstańczej grupy Kampinos Józef Krzyczkowski "Szymon" oraz premier Tadeusz Mazowiecki.

Wizyta w Warszawie i w Laskach była niezwykłą lekcją życia, otworzyła przed uczniami wiele nowej, niepoznanej dotąd wiedzy, dostarczyła mnóstwa wrażeń. Licealiści poznali nie tylko nowe miejsca, ale także świat i ludzi, który dotąd znali wyłącznie z podręczników i czasopism. Wyjazd zapewne na długo pozostanie w pamięci.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://nowemiasto.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: tb

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Niżu #1496980 | 83.10.*.* 30 wrz 2014 21:09

    Super inicjatywa. trzeba ciągle dyskutować o historii i tamtych wydarzeniach. cieszy ,że Komasa zrobil film tak poruszający i porażająco realistyczny. oddał tym samym hołd wszystkim Powstańcom.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5