Niechlubny rekord zakażeń

2021-02-23 18:12:55 (ost. akt: 2021-02-24 10:30:49)

Autor zdjęcia: Piotr Tarnowski/tarnowski.info

Już 18 lutego mówiły o nas niemal wszystkie telewizje, podając że w Nidzicy jest najwyższy wskaźnik zachorowań na 10.000 mieszkańców. Wynosił on 15,27. Jednak najwyższy wskaźnik w Polsce mieliśmy dzień później. Wynosił on aż 18,01. Dziś znowu wróciliśmy na niechlubny najwyższy stopień podium.
18 i i 19 lutego to dwa czarne dni dla mieszkańców naszego powiatu. Byliśmy na niechlubnym pierwszym miejscu w Polsce. W ciągu tych dwóch dni łącznie nowych zakażonych koronawirusem było 110 osób. Wykonano 177 testów. Władze miasta i gminy na tę trudną sytuację zareagowały natychmiast. Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala podjął, jak mówi, trudną decyzję o tymczasowym zdalnym nauczaniu w całej gminie. Na razie tylko na tydzień.


Jacek KosmalaJacek Kosmala-burmistrz Nidzicy:
— W ubiegłym tygodniu Nidzica znalazła się na niechlubnym pierwszym miejscu w Polsce pod względem zachorowalności na 10.000 mieszkańców. W związku z tym, że w szkołach i tak większość grup nie przychodziła do szkoły, a te które przychodziły były nieliczne, wspólnie z sanepidem podjęliśmy decyzję o przejściu na zdalne nauczanie na tydzień. Od 22 lutego do końca tygodnia w taki sposób będzie prowadzona nauka. Jeśli sytuacja się poprawi, to wrócimy do nauczania stacjonarnego. Decyzję podejmę w piątek — mówi burmistrz Jacek Kosmala. Podkreśla, że jest to niepopularna decyzja, ponieważ rodzice nie mają co zrobić z dzieckiem, które chodziło do szkoły, ale rolą burmistrza jest zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażeń i trzeba było taką decyzję podjąć. — Nie jestem zadowolony z tego, że tak jest. Wolałbym, żeby szkoły funkcjonowały normalnie, ale na dzień dzisiejszy mamy ponad 30 nauczycieli chorych i 3 leży w szpitalu. Poza tym rodzice zaczęli przyprowadzać dzieci, które miały wyraźne symptomy choroby. Żeby ochronić zdrowe dzieci musieliśmy podjąć taką decyzję. Zobaczymy jaki będzie efekt — mówi Jacek Kosmala. Do Nidzicy zjechały różne media z całej Polski. Wypytywano burmistrza o sytuację epidemiczną w Nidzicy. — Ja wolałbym, żebyśmy byli sławni z tego powodu, że zostaliśmy zauważeni jako mieszkańcy drugiej kategorii Rzeczpospolitej Polskiej pod względem dofinansowań. Wolałbym się wypowiadać na ten temat — mówi burmistrz Jacek Kosmala.


Zajęcia stacjonarne we wszystkie placówkach oświatowych zostały zawieszone także w gminie Janowiec Kościelny.

fot.6 Piotr Rakoczy, wójt gminy Janowiec KościelnyPiotr Rakoczy - wójt gminy Janowiec Kościelny
— W związku z dramatyczną sytuacją epidemiczną w powiecie nidzickim w celu ochrony zdrowia i życia uczniów i pracowników szkół, znajdujących się na terenie gminy Janowiec Kościelny zawieszam w okresie od 22 lutego do 26 lutego zajęcia we wszystkich klasach I -III oraz grupach przedszkolnych. Okres zawieszenia może ulec wydłużeniu. W okresie zawieszenia zadania przewidziane przepisami prawa będą realizowane z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość — poinformował wójt Piotr Rakoczy.

W niedzielę (21 lutego) było tylko 5 nowych przypadków, przy czym wykonano tylko 31 testów, w poniedziałek - 10 osób miało wynik pozytywny na 17 wykonanych testów. Wskaźnik zachorowań na 10.000 mieszkańców wyniósł - 3,05. 23 lutego wskaźnik ten poszybował w górę i wynosi — 12,82. Znowu jesteśmy na niechlubnym I miejscu w Polsce.

Działania podjęło również Starostwo Powiatowe w Nidzicy.

Starosta nidzicki Marcin PalińskiMarcin Paliński - starosta nidzicki
— W związku z utrzymującym się na terenie powiatu nidzickiego najwyższym na tle kraju wskaźnikiem zakażeń wirusem SARS-CoV-2 podjęliśmy natychmiastowe działania. Jako Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego jesteśmy w ścisłym kontakcie z wojewodą warmińsko-mazurskim, Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Nidzicy, służbami mundurowymi oraz włodarzami gmin powiatu nidzickiego. Monitorujemy sytuację na bieżąco i apelujemy do mieszkańców o stosowanie się do wszystkich obostrzeń i zaleceń wydanych przez Ministerstwo Zdrowia. Podjęliśmy również decyzję o przeprowadzeniu kontroli w sklepach wielkopowierzchniowych mającej na celu sprawdzenie stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Sytuacja jest naprawdę trudna, dlatego zwracam się z gorącym apelem o wzajemną odpowiedzialność, dzięki której możemy uchronić siebie oraz naszych bliskich. Niech to będzie nasz obywatelski obowiązek — mówi starosta nidzicki Marcin Paliński.

https://m.wm.pl/2021/02/orig/rednia-kroczaca-z-7-dni-w-przeliczeniu-na-100-tys-mieszkancow-686575.jpg

Piotr Tarnowski/tarnowski.info

Dziś (23 lutego) oprócz Nidzicy w czarnej strefie znalazły się powiat bartoszycki i miasto Olsztyn. Zgodnie z progami prezentowanymi zeszłej jesieni przez rząd, czarny wynik miał zapowiadać twardy lockdown. A co za tym idzie ograniczenie możliwości wychodzenia z domu i zamkniętą zdecydowaną większość biznesów. Gdyby tamte pomysły obowiązywały dziś, powiat nidzicki byłby niemal całkowicie zamknięty...

https://m.wm.pl/2021/02/orig/152881414-420470712515627-1039313873890449697-n-686576.jpg

Piotr Tarnowski/tarnowski.info

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Unknown #3061195 24 lut 2021 10:12

    Dalej mądralskie foliarze twierdzą, że "co się nie zabije, to cię wzmocni" i celowo się zarażają, by wzmocnić odporność albo umrzeć. Cóż, tak działa selekcja naturalna :D

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5