Wnioski o 500+ należy złożyć ponownie

2017-07-27 13:02:31(ost. akt: 2017-07-27 13:14:39)
fot. 2
Ruszył Program 500+

fot. 2 Ruszył Program 500+

We wrześniu kończy się wypłata 500+ na podstawie złożonych wniosków w 2016 roku. Żeby móc otrzymać pieniądze od września już w sierpniu należy złożyć nowy wniosek.
Prawo do świadczenia wychowawczego ma charakter okresowy, co oznacza cykliczne składanie wniosków o jego przyznanie. Wnioski należy składać w ośrodkach pomocy społecznej. Można je złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.

— Drogą elektroniczną pod warunkiem posiadania certyfikowanego podpisu elektronicznego, bądź profilu zaufanego, poprzez system Emp@tia (informacje na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Platformę Usług Elektronicznych ZUS, ePUAP. Istnieje również możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem serwisu internetowego swojego banku— wyjaśnia Danuta Kamińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy.

Wnioski mogą składać rodzice, faktyczni i prawni opiekunowie dziecka. Zasiłek wychowawczy przysługuje dziecku do 18 roku życia.

Później złożysz wniosek,
później dostaniesz pieniądze

Jeśli kompletny wniosek wpłynie w sierpniu, to pierwsza wypłata nastąpi w październiku, czyli zostanie zachowana ciągłość wypłat.

Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.

W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia.

Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie lub później prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego.

Co zmieni się w programie
Rodzina 500+ ?

Główne zasady programu pozostają takie jak dotychczas. W dalszym ciągu świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko, chyba że rodzice bądź opiekunowie spełnią kryteria dochodowe.

Do programu wprowadzono jednak drobne poprawki. Najważniejsze z nich dotyczą m.in. osób, które osiągają przychody rozliczane zryczałtowanymi formami, czyli karta podatkowa, czy ryczałt ewidencjonowany. Będą musiały dołączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Inna ważna zmiana dotyczy osób, które deklarują, że samotnie wychowują dzieci. Osoby samotne, aby otrzymać świadczenie 500+, będą musiały mieć zasądzone alimenty.

W przypadku, gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rozwiedzionych, żyjących w separacji lub w rozłączeniu rodziców, każde z nich będzie otrzymywało niepełną kwotę, wyliczoną według określonego wzoru.

Zaświadczenia i dokumenty dotyczące wynagrodzenia składają tylko rodzice, którzy starają się o świadczenie na pierwsze dziecko. Progi dochodowe pozostają takie same: 800 zł oraz1200 zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne.
roz

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5