Szykuje się komunikacyjny armagedon, ale później będzie jak na autostradzie

2016-10-04 07:00:00 (ost. akt: 2016-10-03 16:15:10)

Autor zdjęcia: Paweł Adamski

Wiemy już, jaka firma wygrała przetarg na przebudowę drogi 545 oraz budowę sieci kanalizacyjnej w ul. Traugutta, 1 Maja i Sprzymierzonych w Nidzicy. Firma Skanska złożyła ofertę na 31.970.441,16 zł. Przejmie plac budowy w ciągu 2 tygodni.
Na sfinansowanie przebudowy drogi Zarząd Dróg Wojewódzkich zabezpieczył ponad 65 mln zł, ale w wyniku przetargu wyłoniono wykonawcę, który zrobi to za nieco ponad 30 mln zł! Podobnie jest z budową sieci kanalizacyjnej, na którą Gmina Nidzica zabezpieczyła ponad 9 mln zł. Firma Skanska wykona to zadanie za nieco ponad 2,2 mln zł.

— To dla nas bardzo dobra wiadomość, ponieważ nawet jeśli nie dostaniemy dotacji, mamy w budżecie zabezpieczoną większą kwotę i nie będziemy musieli zaciągać żadnych dodatkowych zobowiązań — wyjaśnia burmistrz Nidzicy, Jacek Kosmala.

Pierwsi w województwie

Inwestycja, która będzie realizowana w Nidzicy jest pierwszą inwestycją drogową realizowaną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w naszym województwie.

— Najgorsze, pozapadane ulice w mieście w końcu nabiorą blasku. Będzie nie tylko ładniej, ale przede wszystkim bezpieczniej — zaznacza zastępca burmistrza, Leszek Śpiewak. W ramach inwestycji przebudowane zostanie ok. 7 km drogi, poza pasem drogowym powstanie ścieżka rowerowa, a na skrzyżowaniach ulic 1 Maja-Traugutta, Mickiewicza-Żeromskiego, Mickiewicza - Słowackiego oraz Traugutta i Olsztyńskiej wybudowane zostaną ronda. — W ramach innej inwestycji wojewódzkiej, która ma się rozpocząć jesienią, powstające ścieżki rowerowe zostaną połączone ze ścieżką z Niborka do Łyny — dodaje zastępca.

Gmina przeznaczy na to ok.120 tys. zł. Marszałek Gustaw Marek Brzezin mówił, że inwestycja miała być realizowana dużo wcześniej, ale z wielu względów nie było to możliwe. — Obiecaliśmy jednak, że zrealizujemy ją w pierwszej kolejności, jak tylko będą dostępne środki i słowa dotrzymaliśmy — zaznaczył.

Zrobią porządek z rurami

Przebudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej znajdujących się pod ulicami wojewódzkimi to nie tylko wymiana instalacji, ale przede wszystkim przełożenie jej pod chodniki. — Przy okazji tej inwestycji, tak jak i wszystkich, które odbywają się na terenie gminy, gminna spółka uporządkuje sprawę przyłączy, zarówno gminnych jak i prywatnych, o które wnioskowali mieszkańcy — wyjaśnia Jacek Kosmala. Zaznacza, że może się to wiązać z chwilowymi przerwami w dostawie wody, ale mieszkańcy będą o tym informowani na bieżąco.

Prace ruszą jesienią

23 września Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Miejskie Wodociągi i Kanalizacja podpisali umowę z firmą Skanska S.A. Wykonawca ma przejąć plac budowy za dwa tygodnie. — Jest to najważniejsza i największa inwestycja w historii naszego miasta. Wiąże się ona z ogromnymi utrudnieniami dla mieszkańców, ale... żeby było lepiej, wcześniej musi być gorzej — wyjaśnia burmistrz.

Przed firmą i mieszkańcami wielkie wyzwanie. Czeka nas komunikacyjny armagedon. Nie będzie łatwo, jednak wykonawca jest zobowiązany do wyznaczenia objazdów. — Ulica Traugutta i 1 Maja to najważniejsze ulice w mieście, na których dochodzi do wielu wypadków — mówi Jacek Kosmala.

— Bardzo się cieszę, że w końcu będą one wyremontowane. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli do tego swoją "cegiełkę" — dodał. Zaznaczył, że rozmowy na ten temat toczyły się bardzo długo. — Czasami było naprawdę ostro, za co przepraszam, ale zawsze wracaliśmy do stołu i rozpoczynaliśmy rozmawiać od początku — mówi. Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg wojewódzkich w Olsztynie podsumował krótko — pierwsze śliwki robaczywki za nami.

— Mam nadzieję, że 30 maja 2018 roku razem z marszałkiem będziemy mogli przyjechać ścieżką rowerową na uroczyste otwarte drogi 545 — mówił. Dodał, że najbliższe dwa lata będą trudne dla mieszkańców, ale później będzie tylko dobrze. Przedstawiciel firmy SKANSKA zapewnił, że prace będą prowadzone profesjonalnie przy ścisłej współpracy z mieszkańcami, urzędem miejskim oraz Zarządem Dróg Wojewódzkich. Inwestycja ma się zakończyć do maja 2018 roku.


W przetargu startowało 7 firm. O wyborze wykonawcy decydowały 2 czynniki: cena (95%) oraz okres gwarancji (5%), który nie mógł być krótszy niż 5 lat.

Najkorzystniejsza oferta: 31.970.441,16 zł
Najmniej korzystna: 50.045.318,39 zł

cena kosztorysowa: 74.319.697,90 złCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2083570 | 83.9.*.* 8 paź 2016 17:44

  Te drogi trzeba przebudować bo nie da się jeżdzić

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Asfalt #2082971 | 5.172.*.* 7 paź 2016 22:00

  Same komentarze kosztorysanta i tego co miał wygrać

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Romek #2082005 | 88.199.*.* 6 paź 2016 19:47

  Objazdy to drugorzędny temat najważniejszy jest harmonogram prac, chciałoby się żeby roboty szły sprawnie i szybko. Ala najważniejsze że wreszcie ktoś załatwił remont tych ulic. Chwalić nie przeszkadzać i nie narzekać. Musimy przecierpieć. Damy radę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Trasa WZ #2080542 | 5 paź 2016 07:43

   jak będzie zmieniony ruch podczas remontu Traugutta i nie tylko ul Kotwickiego będzie pękać w szwach, dlaczego nie zostało przygotowanych kilka rozwiązań ruchu zastępczego np dziurawa ul Rataja ,Ul Żeromskiego dlaczego nie ma obwodnicy od Limanowskiego do Robaczewa , Bartoszki -Napiwoda , Waszułki -Sprzymierzonych , Pieniężnego -Sprzymierzonych ,Piątki - Rozdroże . Kolejowa - Warszawska .

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. jaja #2080518 | 89.228.*.* 5 paź 2016 07:09

   jakies, o ponad polowe taniej od kosztorysu, komus rozum odebralo, to z daleka smierdzi, ze w trakcie robot wzrosna koszty, tylko o ile?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (22)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5