Święto Niepodległości w nidzickiej "Dwójce"

2014-11-13 11:41:39(ost. akt: 2014-11-13 10:57:22)

Autor zdjęcia: Marek Nachtygal

W przeddzień rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Nidzicy uczcili pamięć tych wszystkich, którzy z narażeniem życia walczyli o wolność ojczyzny.
Uczniowie klasy 1a i 3b gimnazjum pod kierunkiem Joanny Marcjanik przygotowali symboliczną wystawę upamiętniającą to ważne wydarzenie. Całość uatrakcyjniły polskie pieśni patriotyczne: legionowe, żołnierskie, wojenne i partyzanckie oraz śpiew uczennicy klasy 1a – Zuzanny Bąkowskiej.

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest najważniejszym świętem państwowym.

Jesienią 1918 roku dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji, monarchia austro-węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa.

22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie „patriotycznych” ciast
Joanna Marcjanik.


POLECAMYPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: dwojkanidzica

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ziomal #1547114 | 46.186.*.* 14 lis 2014 19:39

    Ta Marcjanik to ta co kiedys sie nazywała Grzeskiewicz?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5