Wizyta uczniów Jedynki na UWM w Olsztynie

2014-05-22 09:23:33 (ost. akt: 2014-05-22 09:25:24)

Autor zdjęcia: szkoła

Uczniowie klas IIa i IIb Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w kolejnym spotkaniu, zorganizowanym w ramach współpracy Jedynki z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego.
Gimnazjaliści zwiedzili Bibliotekę Główną UWM, docierając do miejsc niedostępnych dla przeciętnego użytkownika biblioteki. Mieli okazję zobaczyć rozwiązania stosowane w nowoczesnych bibliotekach na świecie, np. sprzęt do digitalizacji zbiorów czy komorę próżniową do dezynfekcji zbiorów bibliotecznych i akt archiwalnych.

Uczniowie wysłuchali też wykładu, w którym prof. Zoja Jaroszewicz – Pieresławcew odkrywała tajemnice starych druków. Pokazała im cenne rękopisy, inkunabuły z XV wieku oraz cymelia – odpowiednio chronione i przechowywane druki. Na ich kartach zostawili zapiski m.in. Mikołaj Kopernik i Marcin Kromer.

Młodzież dowiedziała się też jak określać wiek książki na podstawie znaku wodnego, jak rozpoznawać technikę zdobienia książki oraz jak cennym przedmiotem była ona w dawnych czasach.
Beata A. Dąbrowska

POLECAMYPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5