Konkurs z wycieczką do Gdyni i Gdańska

2015-04-23 15:43:11(ost. akt: 2015-04-23 15:56:47)

Autor zdjęcia: Fot. Nadesłane

Co dwa lata Szkoła Podstawowa w Radomnie organizuje konkursy historyczne dla uczniów szkół podstawowych z gminy Nowe Miasto Lubawskie. W tym roku odbyło się VII spotkanie miłośników historii.
Uczestniczyły w nim 3-osobowe drużyny z czterech szkół: Skarlina, Bratiana, Gwiździn oraz Radomna. Urszula Wachowiacz, organizatorka konkursu, nauczycielka historii zawsze stara się uatrakcyjniać „historyczne zmagania” uczniów tak, by na długo zapadły w pamięci uczestników.

Tematyka konkursu była związana z 70-tą rocznicą zakończenia II wojny światowej. Należało zaprezentować wiadomości o wydarzeniach z okresu wojny i okupacji na terenie gminy Nowe Miasto Lub. Młodzi historycy musieli przeprowadzić wywiady z mieszkańcami swoich wsi, poszukać informacji w dostępnych źródłach. Przygotowane prace konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie, która znajduje się w Szkole Podstawowej w Radomnie.

Uczniowie ze szkoły w Skarlinie przedstawili historię wsi na zdjęciach, które bardzo pomysłowo zostały połączone w skarliński krzyż. Z okazji konkursu wydano też Gazetę Skarlińską, w której znalazły się wspomnienia i opis wojennych wydarzeń. Szkoła w Gwiździnach wydała specjalny biuletyn, umieszczono w nim epizody z czasów wojny i okupacji w tej wiosce. W formie plakatów wojenne historie przedstawiły szkoły w Bratianie i Radomnie. Gminna wystawa prac konkursowych została dodatkowo uświetniona wystawą IPN z Gdańska – Wołyń 1943, Polska Walcząca, Generał Fieldorf – Nil. W szkole w Radomnie odbędą się warsztaty dla uczniów klas IV – VI „ Niedźwiedź Wojtek i jego wojenne opowieści”.

W nagrodę za sumienne wywiązanie się z zadania wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie pojechali na wycieczkę do Gdańska i Gdyni. Tam złożyli wiązankę i zapalili znicze pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, zwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz eksperymentowali w Experymencie -gdyńskim Centrum Nauki. W międzyczasie odwiedzili żaglowiec szkolny ZHP S/Y Zawisza Czarny, po którym oprowadził ich miłośnik żeglarstwa Krzysztof Wachowiacz phm. jachtowy sternik morski.

Wycieczka mogła się odbyć dzięki 1% przekazywanemu na konto drużyny harcerskiej prowadzonej przez Urszulę Wachowiacz, oraz wsparciu Tomasza Waruszewskiego wójta gminy Nowe Miasto Lubawskie. Uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, w związku z tym serdecznie dziękują wszystkim którzy przekazali 1% podatku na konto 44 DH im Mikołaja Kopernika w Radomnie.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5