CZYTAM, BO LUBIĘ: Regina Porter - "Podróżni"

2022-02-13 09:00:00(ost. akt: 2022-02-13 09:00:34)

Autor zdjęcia: BM Mrągowo

Autorka bezpardonowo rozprawia się z największymi grzechami Ameryki ostatniego półwiecza. Z rozmachem opowiada o konfliktach etnicznych, odkrywaniu seksualności, miłości do Szekspira i… dobrego jedzenia.
Kim są podróżni? To piękna kobieta, naznaczona na całe życie traumatycznym zdarzeniem na wiejskiej drodze gdzieś w Georgii. Weteran wojny w Wietnamie, nieustannie napędzany wewnętrznym lękiem. Czarnoskóra lesbijka, odnajdująca przestrzeń do swobodnego życia w Berlinie lat 70. i 80. Kobieciarz, nieustający w poszukiwaniu prawdziwej miłości. Dwaj przyrodni bracia, którzy poznają się po raz pierwszy w wieku średnim i usiłują zrozumieć wybory własnych rodziców.

Regina Porter bezpardonowo rozprawia się z największymi grzechami Ameryki ostatniego półwiecza. Z rozmachem opowiada o konfliktach etnicznych, odkrywaniu seksualności, miłości do Szekspira i… dobrego jedzenia, a także o zwyczajnym – do bólu – życiu.

Czy można lepiej streścić istotę naszych czasów, w których każdy jest na swój sposób podróżnym? Pytanie jednak, dokąd zmierzamy albo… przed czym chcemy uciec?

"Podróżni" to nietypowa powieść o traumach, które – zupełnie nieświadomie – przekazujemy innym ludziom. Każdy z bohaterów, niezależnie od koloru skóry czy statusu materialnego boryka się z własnymi problemami, również problemami swoich przodków, każdy ma swoje punkty zwrotne, które budują go jako człowieka.

Przesłanie powieści Reginy Porter nie jest tak jednoznaczne jak mogłoby się wydawać. Bo owszem, jest to opowieść o problemach, z którymi borykają się bohaterowie, ale poprzez ich losy, zostaje opowiedziana historia Stanów Zjednoczonych – echa II wojny światowej, konflikt zbrojny w Wietnamie, epidemia AIDS, próby odnalezienia się w społeczeństwie przez mniejszości etniczne i seksualne. Przez pryzmat bohaterów czytelnik otrzymuje skondensowaną historię USA ostatnich kilkudziesięciu lat – jej największych porażek, bolączek i przemian.

Książka Reginy Porter to międzypokoleniowa podróż przez życie opowiedziana z humorem i ciepłą ironią. I jedna z tych historii, które wrzucają czytelnika w sam środek nieprzewidywalnych ludzkich losów i dotykają z wrażliwością ważnych, fundamentalnych kwestii - miłości, rodzinnych więzi, seksualności i tożsamości. "Podróżni" zachwycają swoim "amerykańskim" klimatem - autorka uchwyciła ewolucję amerykańskiego społeczeństwa i zakotwiczyła życie swoich bohaterów w konkretnych momentach historii, relacjach i upływającym czasie.

"Podróżni" to idealna powieść do stopniowego, uważnego odkrywania. Pokazuje, jak zaskakujące kształty może przybrać nasze życie. To opowieść o mechanizmach przetrwania na oceanie codzienności i relacjach z ludźmi, które bywają piękne i trwałe, ale też bolesne i ulotne. 

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Maria Mikołajczyk


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5