CZYTAM, BO LUBIĘ: Graham Moore - "Niewinny"

2021-11-14 12:00:00(ost. akt: 2021-11-13 09:02:00)
Młody nauczyciel Bobby Nock zostaje oskarżony o uwiedzenie i zamordowanie swojej uczennicy, Jessiki Silver, dziedziczki wielkiej fortuny. Werdykt ławy przysięgłych jest najbardziej sensacyjną częścią procesu.
Został wydany na podstawie zeznań świadków, podejrzeń i domysłów, ale brakuje najważniejszego dowodu – ciała.

Ławniczka, Maya Seale, jest jedną z tych, którzy decydują o życiu nauczyciela. To ona zasieje ziarno niepewności wśród pozostałych, którzy zasiadali z nią w ławie przysięgłych i doprowadzi do uniewinnienia Nocka. Kobieta kieruje się zasadą, że lepiej puścić wolno dziesięciu winnych, niż niesłusznie skazać niewinnego. 

Po 10 latach powstaje film dokumentalny o tej sprawie. Ławnicy spotykają się ponownie, a jeden z nich twierdzi, że ma nowe dowody obciążające Nocka. Jednak kilka godzin przed ich ujawnieniem ławnik zostaje zamordowany, a Maya – jako ostatnia osoba przebywająca z nim w pokoju – zostaje oskarżona o tę zbrodnię. Teraz to ona będzie musiała dowieść swojej niewinności i dotrzeć do sedna sprawy, która wbrew pozorom wcale nie została zamknięta.

Akcja książki toczy się dwutorowo. Z jednej strony mamy przeszłość, gdzie dwunastu ławników orzeka w sprawie zniknięcia Jessiki Silver. Z drugiej wydarzenia z teraźniejszości, gdzie Maya Seale będzie próbowała dowiedzieć się dlaczego jeden z ławników zostaje znaleziony martwy w jej pokoju. Historia jest zagmatwana i pełna niejasności. Autor świetnie połączył przeszłość z teraźniejszością. Możemy zobaczyć jaki wpływ miały wydarzenia sprzed 10 lat na życie ławników. Dzięki tym retrospekcjom możemy lepiej poznać bohaterów i wydarzenia, które doprowadziły ich do teraźniejszości.

Graham Moore to amerykański pisarz i scenarzysta, autor kilku powieści, ale najbardziej znany jest ze scenariusza do filmu "Gra tajemnic" (2014), za którego otrzymał Oscara. 

„Niewinny” to wciągający thriller prawniczy z fascynującą fabułą, zwrotami akcji  i trzymający w napięciu do ostatniej strony.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5