W hołdzie Wyklętym pobiegło ponad 300 osób

2020-03-09 11:00:00 (ost. akt: 2020-03-09 11:10:13)
W mrągowskich zawodach pobiegło więcej osób niż np. w Olsztynie.

W mrągowskich zawodach pobiegło więcej osób niż np. w Olsztynie.

Autor zdjęcia: Ewelina Krzywosz

Frekwencja biegaczy i pogoda dopisała podczas Biegu Tropem Wilczym. Impreza w Mrągowie odbyła się już po raz piąty. Organizatorzy postanowili przy tej okazji również oddać hołd bohaterom II wojny światowej, związanym z naszym miastem.
Ponad 300 biegaczy wzięło udział w mrągowskiej edycji Biegu Tropem Wilczym. Uczestnicy startowali przy słonecznej pogodzie na dwóch dystansach (1963 m oraz 8 km). Pierwszy dystans był obowiązkowy dla wszystkich uczestników. Na starcie drugiego zameldowało się 116 osób. Na mecie najlepsze czasy uzyskali kolejno: Marcin Ambroziak z Rynu, Marcin Dudziec z Klubu Biegacza Jurand Szczytno oraz Przemysław Nawojczyk z AKM Olsztyn.

W ramach wydarzenia odbyło się również szereg wydarzeń towarzyszących: wspólne śpiewanie z harcerzami przy ognisku, morsowanie i kąpiel w saunie, prezentacja broni na stoisku batalionu Obrony Terytorialnej z Giżycka, wystawa IPN-u, czy akcja edukacyjna „Wilki z Mrągowa” skierowana do mrągowskich szkół. - Mieszkańcy Mrągowa są wspaniali i wyróżniają się zaangażowaniem w uroczystościach i zawodach poświęconym postawom patriotycznym. I mówię tu zarówno o biegaczach, ale również o zaangażowaniu społeczności w organizację takiego wydarzenia. Spotykaliśmy się z wieloma środowiskami już od wielu miesięcy, by właśnie 1 marca wszystko prawidłowo zafunkcjonowało. I dzięki patriotycznej idei udało się wspólnie pracować z innymi stowarzyszeniami takimi jak: Luz Grupa i Mrągowski Klub Biegacza czy Mrągowski Klub Morsa i wieloma innymi. Społeczne grupy zostały wsparte przez instytucje: Urząd Miasta, Starostwo Mrągowo oraz Szkołę Mistrzostwa Sportowego i finalnie doprowadziło nas to do wspaniałego sukcesu, jakim był Bieg Tropem Wilczym. To największy tego typu bieg w okolicy. Większy nawet niż w Olsztynie. Dlatego też jesteśmy dumni z mrągowian i szczerze im dziękujemy - mówi Kamil Wojno ze Stowarzyszenia Patriotyczne Mrągowo, organizator wydarzenia.

Bieg Tropem Wilczym ma charakter ogólnopolski, a jego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Już od ośmiu lat bieg odbywa się w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". W Mrągowie akcja organizowana była po raz piąty. To, co wyróżniało mrągowski bieg od innych wydarzeń organizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji jest to, że w tym roku organizatorzy imprezy w naszym mieście upamiętnili również bohaterskie osoby zamieszkałe w Mrągowie. - Równolegle prowadzimy projekt „Wilki z Mrągowa”. W tym roku przybliżamy pięć wspaniałych patriotycznych sylwetek związanych z Mrągowem. Kpt. Antoni Jabłoński – żołnierz AK, Tadeusz Młodkowski – żołnierz legionów, senator, archiwista; Barbara Łagodzińska - Błaszak – ochotniczka do Powstania Warszawskiego; ppor. Józef Spiżarny, ppor. Józef Pożarecki – obrońcy Westerplatte. Przypominamy tę pieką historię dla mrągowian, gdyż chcemy by czuli się dumnymi współmieszkańcami i spadkobiercami idei, o które walczyły „Wilki z Mrągowa”. Mimo, iż każdy z nich przeszedł inną ścieżkę wszystkim przyświecał ten sam cel. Pracowali i walczyli o Polskę wolną i suwerenną, potrafiącą bronić swoich obywateli. Jeżeli chodzi o dostęp do informacji na ich temat, to pracujemy nad tym, żeby był on jak najszerszy. Wyniki naszych prac przedstawimy w formie wystawy, która trafi do wszystkich mrągowskich szkół - informuje Kamil Wojno.

Na organizacji biegu działalność Patriotycznego Mrągowa się nie kończy. - Nasze kolejne inicjatywy, to zorganizowanie wystaw w szkołach w ramach akcji „Wilki z Mrągowa" oraz nadanie Sali nr 1 w Urzędzie Miasta w Mrągowie patronatu rtm. Pileckiego. Podczas samego biegu zebraliśmy 200 podpisów popierających tę inicjatywę i teraz zwrócimy się do wszystkich radnych i burmistrza, by bez podziałów, jednogłośnie ją poparli. Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz to postać kryształowa, bez skazy, która uznana jest za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II WŚ i jesteśmy pewni, że uda nam się zjednać przychylność tej koncepcji - dodaje Wojno.

Wojciech Caruk2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5