Komu wyzwolenie, a komu niepodległość? [SONDA]

2018-07-02 11:48:24(ost. akt: 2018-07-02 12:14:44)

Autor zdjęcia: Zdzisław Piaskowski

Trójka mrągowskich radnych złożyła do Rady Miejskiej wniosek o zmianę nazwy ulicy - Plac Wyzwolenia na ulicę 100-lecia Niepodległości Polski.
Można by rzec, że dwa pojęcia, Wyzwolenie i Niepodległość, to bliźnięta. Kiedy przyjrzymy się im w kontekście walk narodowowyzwoleńczych, to zobaczymy, że słowa te używane są pojedynczo, razem lub zamiennie. Mówimy wtedy, że walczymy o wyzwolenie lub o niepodległość, albo o wyzwolenie i o niepodległość, i oba słowa są tak sobie bliskie i oba mają tak bardzo pozytywny wydźwięk, że nie zastanawiamy się nad różnicami w ich znaczeniu. Oba pojęcia, i wyzwolenie i niepodległość, kochamy wszyscy. A może... nie wszyscy?

Radni, Teresa Madanecka, Bogdan Moroz i Grzegorz Parda, złożyli wniosek do Rady Miejskiej w Mrągowie o zmianę nazwy ulicy - Plac Wyzwolenia na ulicę 100 -lecia Niepodległości Polski. W uzasadnieniu wniosku czytamy między innymi: „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków… Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświecenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin”.

To taki piękny opis walki o wyzwolenie i o niepodległość, ale kto oszacuje i osądzi które z tych słów jest piękniejsze (wyzwolenie czy niepodległość?) i które z tych pojęć zawiera w sobie więcej wolności i szacunku. Można przecież być zniewolonym w państwie niepodległym, ale tutaj to są tylko słowa. Czy zamiana pięknego na też piękne ma sens?

Zdzisław Piaskowski

Czy konieczna jest zmiana ulicy Wyzwolenia na Niepodległości?
Tak
14.29%
Nie
45.71%
Radni powinni zająć się poważniejszymi problemami
40%
Nie mam zdania, jest mi to obojętne
0%

Obrazek w tresci

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5