Matur czas

2014-05-05 15:01:06 (ost. akt: 2014-05-05 16:24:19)
zdjęcie stanowi tylko ilustrację do tematu

zdjęcie stanowi tylko ilustrację do tematu

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

Kasztany zakwitły, nadszedł więc moment, w którym tegoroczni absolwenci liceów i techników przystąpują do egzaminu dojrzałości. Jak co roku matura rozpoczęła się od części pisemnej z języka polskiego.
Fragmenty „Potopu” H. Sienkiewicza oraz „Wesela” S. Wyspiańskiego stały się podstawą treści wypracowań tegorocznych abiturientów. Treść tekstu sprawdzającego umiejętności czytania ze zrozumieniem była z kolei poświęcona miłości postrzeganej w różnych kontekstach, począwszy od filozofii Platona po wiersze Jana Twardowskiego.

Według standardów maturalnych każdy przystępujący do egzaminu uczeń zobowiązany jest wylegitymować się dowodem osobistym i posiadać przynajmniej jeden długopis z czarnym wkładem, a wiążąca się z tym egzaminem długoletnia tradycja nakazuje także elegancki ubiór. Bardzo rygorystycznie przestrzegane są także zakazy dotyczące posiadania telefonu komórkowego i „pomocy naukowych” w postaci tzw. ściąg. Karą za naruszenie przepisu jest natychmiastowe zakończenie egzaminu przez ucznia z wynikiem negatywnym.

W mrągowskich szkołach ponadgimnazjalnych pierwsze egzaminy przeprowadzone zostały zgodnie z procedurami. Dyrektorzy zadbali o komfort piszących. Arkusze zostały dokładnie przeliczone przez komisje w obecności przedstawicieli uczniów i otwarte dopiero w chwili rozpoczęcia egzaminu. Każdy kto ukończył wypełnianie arkusza mógł posilić się kanapką i sokiem.

Przedmioty obowiązkowe, a zmiany w roku 2015

Przystępujący do matury zobligowani są uzupełnić arkusze z części podstawowej z języka polskiego, z matematyki i z języka nowożytnego, którym najczęściej jest angielski. Od przyszłego roku abiturienci dodatkowo będą musieli obowiązkowo zdawać maturę jeszcze z przedmiotu dodatkowego. W ubiegłym roku, z prawa do odstąpienia od zdawania przedmiotów dodatkowych skorzystało aż 32% maturzystów. Dodatkowo tegoroczni maturzyści przystąpić muszą do części ustnej z języka polskiego i angielskiego. W przyszłym roku także tutaj pojawią się zmiany. Prezentację z języka polskiego na wybrany przez ucznia temat zastąpi dłuższa wypowiedź na wylosowane podczas egzaminu pytanie. Tym samym maturzysta zostanie pozbawiony szansy na odtwórczą wypowiedź w temacie, w którym czuje się pewnie, na rzecz zwięzłej wypowiedzi dotyczącej tematów realizowanych przez okres nauki w szkole.

Monika Baryła

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na mikolajki.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ktoss #1389243 | 89.229.*.* 5 maj 2014 19:36

    najlepsze kasztany sa na placu pigalle ;]

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5