"Drezyną po Mazurach", czyli nowa atrakcja turystyczna!

2014-02-04 10:03:27 (ost. akt: 2014-02-04 10:05:55)

Autor zdjęcia: Adam WnętaUruchomienie szlaku drezyn rowerowych, którymi turyści będą podróżować po trasie kolejowej między Mrągowem a Mikołajkami, planują warmińsko-mazurskie organizacje turystyczne. - Jeżeli pozyskamy na to potrzebne pieniądze, to Mazurski Szlak Drezynowy zostanie uruchomiony już w pierwszych dniach maja - zapowiada Robert Wróbel, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska”.
Przyczynkiem do powstania pomysłu Mazurskiego Szlaku Drezynowego było wyłączenie z eksploatacji w 2013 roku linii kolejowej na odcinku Czerwonka - Orzysz. Na 26-kilometrowej trasie mają kursować cztery czteroosobowe drezyny rowerowe o wadze około 50 kilogramów, napędzane siłą mięśni. Podróżujący, pedałując tak jak na rowerach, będą je wprawiać w ruch. Oprócz miejsc siedzących drezyny mają mieć miejsce na klasyczne rowery, kosz na plecaki oraz pojemniki na napoje. Jak zapewniają warmińsko-mazurskie organizacje turystyczne, podróż Mazurskim Szlakiem Drezynowym z Mrągowa do Mikołajek będzie niezapomnianą przygodą.Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska i warmińsko-mazurski oddział PTTK chcą pozyskać 124 tys. złotych na uruchomienie Mazurskiego Szlaku Drezynowego. Pomysłodawcy złożyli wnioski o dofinansowanie przedsięwzięcia.

- Na urzeczywistnienie naszego pomysłu staramy się pozyskać środki finansowe z dwóch źródeł - mówi Robert Wróbel, prezes LOT „Ziemia Mrągowska”. - Chcemy aby, Ministerstwa Sportu i Turystyki przyznało nam 98 tys. zł dofinansowanie na stworzenie innowacyjnego produktu turystycznego regionu a warmińsko-mazurski urząd marszałkowski 28 tys. zł na „Mazurską Drezyniadę”.

Więcej w czwartkowym Kurierze Mrągowskim!

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Robert Wróbel - prezes LOT Ziemia Mrągowska #1321055 | 89.231.*.* 10 lut 2014 08:44

  Ponieważ pojawiły się zapytania odnośnie organizacji ruchu, przedstawiam skrócony opis z projektu złożonego do Ministerstwa Sportu i Turystyki: " Organizacja przejazdów Przejazdy drezyn rowerowych obywałyby się w ustalonym porządku. Użytkowana linia kolejowa jest jednotorowa, a więc nie jest możliwe odbywanie podróży w tym samym czasie w dwóch kierunkach. Dlatego też, organizacja przejazdów uwzględniałaby przejazdy w jednym kierunku w wyznaczonych wcześniej godzinach. Przykładowo, do godz. 12.00 z Mrągowa, od 13.00 z Mikołajek, od 17.00 z Mrągowa, od 19.00 z Mikołajek. Dzięki takiemu przykładowemu harmonogramowi turyści będą mieli możliwość dwa razy dziennie udać się do wybranej miejscowości i mieć zapewniony powrót. Ze względu na niewielki odcinek (26 km) zakłada się średni czas przejazdu ok. 1.5. godz."

  odpowiedz na ten komentarz

 2. syd #1317791 | 31.135.*.* 6 lut 2014 12:57

  Skoro to już koniec ostatniego etapu kolei w naszym mieście a władza nic nie potrafi zrobić w tej sprawie, to niech jeżdżą te drezyny może przynajmniej złodziejski proceder ograniczą. Już tylko można powspominać że Mrągowo było miastem, gdzie ludzie przybywali do pracy w wielu zakładach, setki osób przybywało pełnymi autobusami i wysiadali na dwóch dworcach. Obecnie niema zakładów, ani dworców, autobusy puste, a pociągów brak. Niestety to miasto jest bez perspektyw, dla emerytów. SMUTNE

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. mrągowianin #1316195 | 89.229.*.* 4 lut 2014 20:16

  O stokroć wolałbym , aby na trasie Czerwonka - Mrągowo - Mikołajki - Ełk, kursowały normalne pasażerskie pociągi, ewentualnie jak ktoś już poniżej napisał, powinna na trasie Mrągowo - mikołajki w sezonie letnim jeździc kolejka turystyczna ciągnięta przez parowóz. Ogólnie trzeba nie mieć mózgu, żeby serca mazur pozbawiać połączenia kolejowego. W sezonie pociągi jeździłyby na pewno z dużym obłożeniem, a i dla mieszkańców dałoby to jakieś urozmaicenie, a nie tylko monopol autobusowy. Ważną rzeczą jest również to, że na odcinku Orzysz - Ełk zostały położone od podstaw nowiutkie tory, praktycznie cały odcinek został wyremontowany od podstaw. Wyremontowac ten z Czerwonki do Orzysza i na trasę mogą powrócic TLK , a te z połączeniem do Berlina (jak to kiedyś bywało)

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. Casyan #1315882 | 89.229.*.* 4 lut 2014 17:03

  Pomysł jak najbardziej super , dawno już w okresie wakacyjnym powinna tym szlakiem kursować jakaś kolejka turystyczna najlepiej ciągnięta przez parowóz. Drezyny też fajny pomysł ale wracając do kwestii technicznej to interesuje mnie jak miało by wyglądać bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych kto bedzie miał pierwszeństwo i kto będzie nad tym panował.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. ANDI 26 #1315672 | 46.204.*.* 4 lut 2014 13:54

  Na odcinku Mrągowo-Mikołajki ruch jest tylko zawieszony i w każdej chwili może być uruchomiony. Zarządcą tej infrastruktury są w dalszym ciągu Polskie Linie Kolejowe

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5