Uwaga. Z nieba poleje się żar. Będzie 39-40 °C

2013-08-06 15:00:04 (ost. akt: 2013-08-06 15:21:25)

Autor zdjęcia: www.meteoprog.p

Środa i czwartek (7-8.08) zapowiadają się na 2 najgorętsze dni lata 2013. W Sorkwitach w czwartek temperatura odczuwalna może dojść do 40 stopni. W Mrągowie, Mikołajkach i Pieckach do 39. W piątek ma być już "tylko" około 30 stopni, w sobotę czeka nas prawdziwy ziąb. Odczuwalna temperatura ma spaść w dzień do 24 stopni.
Upały - Jak sobie radzić z upałami?

Podczas upałów tracimy ochotę na jedzenie, za to dużo pijemy. Dietetycy apelują jednak, by nawet w gorące dni pamiętać o regularnych posiłkach. Ale co jeść, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza?

Dużym błędem, jaki popełniają Polacy podczas upałów, jest gaszenie pragnienia kawą lub zimnym piwem. Ani piwo, ani kawa go nie ugaszą. Poza tym są moczopędne, co może prowadzić do odwodnienia organizmu. Dzieci i osoby starsze w mniejszym stopniu odczuwają braki wody, dlatego trzeba pilnować, żeby często piły.

W gorące dni powinniśmy wypijać do pięciu litrów płynów dziennie, a ponad połowę tego powinna stanowić woda mineralna. Najlepiej, żeby była wysoko zmineralizowana, ponieważ pocąc się, wydalamy sód z organizmu. Możemy go uzupełnić, pijąc właśnie wodę. Przy jej zakupie zwróćmy uwagę na informację na etykiecie o zawartości soli mineralnych. Powinno być ich około 15 procent.

Oprócz tego jedzmy mleczne produkty fermentowane, czyli: kefiry, jogurty, maślanki. Aura sprzyja temu, że nie jemy potraw bogatych w tłuszcz. Korzystajmy z potraw z kuchni śródziemnomorskiej, czyli: ryb, białego mięsa, makaronów, warzyw i owoców.

* Trzeba wypijać minimum dwa litry płynów, najlepiej wody mineralnej. Można pić też herbatki ziołowe.
* Osoby z chorobami kardiologicznymi nie powinny wychodzić z domu, kiedy jest największy upał na dworze.
* Trzeba utrzymywać niską temperaturę w domu, a więc zamykać i zasłaniać okna od strony słonecznej.
* Dobrze jest wziąć lekko ciepły prysznic, żeby schłodzić organizm.
* Pamiętajmy, żeby tylko nie wystawiać się zbyt długo na słońce. Ostrożne z opalaniem. W takie gorące dni nie można wystawiać się na słońce, a jeśli już musimy, to pamiętajmy o nakryciu głowy i kremach ochronnych.

WAŻNE: pamiętajmy o tym, że w czasie upałów nasz mózg pracuje "wolniej". Dlatego musimy bardziej niż zawsze uważać siadając za kółko.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #1163464 | 89.229.*.* 7 sie 2013 05:48

    no co Ty nie powiesz

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Koszał #1163000 | 83.31.*.* 6 sie 2013 15:18

    Taaa, "temperatura odczywalna", zróbcie jeszcze konkurs SMSowy kto zmierzy najwyższą temperaturę "na słońcu" i już w ogóle będzie komplet...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5