12 Brygada zorganizowała pokaz w Jurkach pod Morągiem

2021-06-07 10:59:31 (ost. akt: 2021-06-07 12:50:02)

Autor zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski

Podczas pokazu mieszkańcy Jurek mogli zobaczyć i poznać nowoczesne uzbrojenie „Błękitnej” Brygady.
Z reguły ćwiczenia wojskowe charakteryzują się licznymi działaniami taktycznymi czy strzelaniami, ale w ich trakcie ważnym aspektem może okazać się również współpraca ze społeczeństwem.
Chociaż pierwszy raz od dłuższego czasu 12 Brygada Zmechanizowana imienia generała broni Józefa Hallera ze Szczecina nie jest głównym ćwiczącym w trakcie ćwiczenia pk. DRAGON, to jednak żołnierze „Błękitnej” nie narzekają na brak zadań.

Działania zarówno w dzień, jak i w nocy, nagłe alarmy, przemieszczenia, rozmieszczenia czy strzelania, to dla nich chleb powszedni, ale szczecińscy żołnierze kładą równie duży nacisk na szeroko pojętą współpracę cywilno - wojskową.

Przykładem tego może być choćby pokaz sprzętu zorganizowany w sobotę 5 czerwca br. dla społeczności lokalnej w Jurkach pod Morągiem. Liczne zawody, poczęstunek z lokalnymi specjałami, wozy strażackie, a przede wszystkim kołowy transporter opancerzony Rosomak, moździerz Rak, artyleryjski wóz dowodzenia oraz uzbrojenie strzelców wyborowych – każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Dzięki spontanicznie zorganizowanemu pokazowi mieszkańcy Jurek mogli zobaczyć, dotknąć i poznać nowoczesne uzbrojenie „Błękitnej” Brygady, natomiast żołnierze mieli wyjątkową okazję zapoznać się z historią oraz charakterem Jurek, Morąga
i okolic, gdyż dla wielu z nich była to pierwsza obecność w tym malowniczym regionie Polski.
Tekst i zdjęcia: kpt. Błażej ŁukaszewskiŹródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5