Obchody święta 4.WMBOT

2021-05-18 19:31:23 (ost. akt: 2021-05-18 19:32:40)

Autor zdjęcia: Archiwum W-MWOT

W sobotę 15 maja żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy swą służbę pełnią w 5 garnizonach: Olsztyn, Morąg, Giżycko, Braniewo i Ełk zebrali się na uroczystym apelu, który odbył się na terenie jednostki wojskowej w Olsztynie.
Służba WOT ma być gwarantem bezpieczeństwa dlatego z uwagi na ograniczenia sanitarne i panujące obostrzenia obchody Święta warmińsko-mazurskich terytorialsów kolejny rok z rzędu były skromne, bez obecności rodzin i najbliższych naszych żołnierzy oraz z ograniczoną liczbą zaproszonych gości. 
W uroczystości na placu apelowym wzięli udział: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński, przedstawiciel Miasta Olsztyn Ryszard Kuć, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztof Radomski oraz wielu innych przedstawicieli regionu, oświaty, służb mundurowych i jednostek wojskowych. Artur Chojecki docenił rolę i przeznaczenie WOT w działaniach związanych ze zwalczaniem pandemii. Natomiast dowódca brygady płk Mirosław Bryś, zaznaczył, że żołnierze WOT pomaga społeczeństwu w sytuacji kryzysowej. Wyraził szacunek i uznanie. Podziękował również wszystkim, którzy na co dzień współpracującą i wspierającą brygadę w codziennej walce z pandemią.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej tegoroczne obchody podzielili na kilka mniejszych uroczystości, które rozpoczęły się już z początkiem tygodnia. Na apelu wręczone zostały odznaczenia, listy gratulacyjne i mianowania na wyższe stopnie wojskowe. 
Podczas apelu żołnierze brygady maszerując w kompanii honorowej pozostawili jedno puste miejsce. W ten sposób uczcili pamięć zmarłego kolegi st. chor. szt. Janusza Kordalskiego, który niestety przegrał walkę z wirusem.
Terytorialsi z 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu odwiedzili również kpt. Jadwigę Łubniewską, żołnierza 5. Wileńskiej Brygady AK, których tradycje dziedziczymy.
- Bardzo cenimy sobie spotkania z bohaterką i cieszymy się, że w tym ważnym dla całej brygady dniu, mogliśmy spędzić czas z panią kapitan” – mówi kpr. Angelika Żmijewska.
Uroczystości święta terytorialsów zakończone zostały mszą świętą w intencji 4. W-MBOT, żołnierzy i pracowników brygady. Msza odbyła się w kościele w Bartągu. Odczytany został Apel Pamięci oraz złożone kwiaty i znicz przy pomniku i tablicy pamiątkowej 3. WBAK i ich dowódcy ppłk. Frógu. 
Na Warmii i Mazurach jest już blisko 2800 Terytorialsów. Obecnie jest to już trzecia co do wielkości brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej- stale się rozwijającą i budująca swój potencjał. W swoich szeregach ma nauczycieli, prawników, lekarzy, pielęgniarki, właścicieli firm, rolników, operatorów maszyn, sprzedawców, sportowców, uczniów i studentów. Brygadę Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach powołał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, na podstawie decyzji nr 15 z dnia 28 lutego 2018 roku. Tym samym nadał nazwę wyróżniającą, imię patrona i przyjęcie dziedzictwa tradycji. Święto Brygady ustanowił na 13 maja.
Paulina Kucińska, rzecznik prasowy 4. W-MBOT

Żołnierze podczas święta brygady
Fot WOT

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5