Wyeliminowali kolejnych pijanych sterników

2013-08-18 12:32:13 (ost. akt: 2013-08-18 12:32:36)

Autor zdjęcia: Arch. KWP Olsztyn

Policyjni wodniacy rozpoczynając sezon letni zapowiadali liczne kontrole stanu trzeźwości osób wypoczywających na wodzie. Mimo tego, jak pokazują statystyki, nadal wielu sterników decyduje się na kierowanie łodzią pod wpływem alkoholu. W weekend patrol wodny w Mikołajkach zatrzymał kolejnych dwóch sterników z promilami.
Od początku sezonu na wodach Warmii i Mazur policyjni wodniacy zatrzymali 12 nietrzeźwych sterników. Aż 6 z nich odnotowano w gminie Mikołajki.

W piątek o godzinie 14.30 mikołajscy policjanci podczas pełnienia służby na wodzie zatrzymali do kontroli łódź motorową, którą pływał po Jeziorze Mikołajskim 25-letni mieszkaniec powiatu grójeckiego. Funkcjonariusze podczas rozmowy poczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Jak się okazało, sternik kierował łodzią mimo wcześniej spożywanego alkoholu. Badanie wykazało prawie 1 promil alkoholu w jego organizmie.

Do kolejnego zdarzenia doszło wczoraj tuż po godzinie 10.00. Oficer dyżurny mrągowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w Mikołajkach sternik wypływając z portu zaczepił swoją łodzią żaglową o inną jednostkę pływającą, powodując jej uszkodzenie, po czym odpłynął. Mikołajscy wodniacy mając opis łodzi oraz rysopis sprawcy w kilka minut później na jeziorze mikołajskim zatrzymali do kontroli 25-letniego mieszkańca Białegostoku. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Badanie wykazało, że 25-letni sternik miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz mieszkaniec Białegostoku podobnie jak jego poprzednik odpowie przed sądem.

Za kierowanie łodzią w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 10.

Mikołajscy policjanci odnotowali także rekordową liczbę kolizji na wodzie. Od początku sezonu odnotowali ich aż 13.

W środę około południa oficer dyżurny otrzymał informację, że na Jeziorze Mikołajskim doszło do kolizji jachtu żaglowego ze statkiem pasażerskim. Z ustaleń policyjnych wodniaków wynika, że sternik jachtu żaglowego nie ustąpił pierwszeństwa drogi płynącemu statkowi pasażerskiemu. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ jacht żaglowy. Sternik był trzeźwy, miał też obowiązującą go dokumentację.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5