Szlakiem ścieżek rowerowych

2014-07-09 10:02:13 (ost. akt: 2014-07-09 10:16:10)

Autor zdjęcia: Grzegorz Radzicki

Z roku na rok rośnie popularność formy wypoczynku na rowerze. Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców „Lubimy Lubomino” wychodzi naprzeciw amatorom tej formy wypoczynku przez organizację dorocznego rodzinnego rajdu rowerowego, szlakiem ścieżek rowerowych gminy Lubomino oraz sąsiednich gmin.
Od przedszkolaka do emeryta

To już trzecia edycja rajdu, w której wzięło udział ponad dwieście osób. Najstarsi rowerzyści to osoby w wieku emerytalnym, a najmłodsi to jeszcze przedszkolaki. Pod opieką rodziców wszyscy dzielnie pokonywali wyznaczone trasy liczące po kilkanaście kilometrów.
Około południa uczestnicy rajdu, którzy wcześniej zgłosili chęć uczestnictwa u organizatorów, jak również ci, którzy w ostatniej chwili zdecydowali się na uczestnictwo, po dopełnieniu formalności rejestracyjnych stanęli na starcie sześciu tras wyznaczonych przez organizatorów. Tu każdy uczestnik otrzymał żółtą odblaskową koszulkę dla zapewnienia większego bezpieczeństwa rajdu oraz kartę uczestnika z talonami na parking, posiłek i los w loterii, gdzie nagrodą główną były trzy rowery.

Sześć tras

Następnie uczestnicy ruszyli na trasy.
Trasa I – godz. 11.00 Lubomino plac k/ bloków, Bieniewo, Wolnica, Opin, Lubomino;
trasa II – godz. 11.00 ścieżka rowerowa Lidzbark Warmiński, Łaniego, Wolnica, Opin, Lubomino;
trasa III – godz. 12.00 ścieżka rowerowa Orneta, Opin, Lubomino;
trasa IV – godz. Świetlica Bzowiec, Rogiedle, Tamborek, Lubomino; trasa V – godz. 12.00 szkoła w Wilczkowo, Piotrowo, Tamborek, Lubomino;
trasa VI – godz.12.00 Świetlica Wapnik, Wójtowo, Biała Wola, Lubomino.

Tempo rajdu spacerowe, zalecane przez organizatorów ze względu na rozbieżność wiekową. Pogoda sprzyjająca słoneczna, chociaż przez chwilę padał konkretny deszczyk, który oczyścił atmosferę z duchoty, jaka panowała przed startem. Pierwsi rajdowcy, którzy zameldowali się na półmetku w Opinie to rowerzyści z Ornety, następnie dołączyli do nich rajdowcy z Lidzbarka Warmińskiego i Lubomina. Tu organizator dostarczył napoje i słodycze, które pozwoliły zregenerować siły na dalszą drogę. Uczestnicy z połączonych trzech tras udali się w dalszą drogę do Lubomina, gdzie w okolicach cmentarza przed Lubominem oczekiwali rajdowcy z pozostałych tras. Pojawiła się policja w celu pilotowania rajdu podczas parady rowerowej przez Lubomino. Na czele peletonu stanęli niepełnosprawni rajdowcy z Orneckiego Klubu Integracyjnego „Smok – Lotos” Wśród nich Monika Pudlis i Bogdan Król sportowcy znani ze swoich sukcesów na arenie polskiej i międzynarodowej.

Peleton spod cmentarza

Spod cmentarza ruszył peleton złożony z ponad dwustu rowerzystów, pilotowany przez Policję i Ochotniczą Straż Pożarną. Na czele peletonu ciekawy pojazd gąsienicowy, który później na placu festynowym urządził dla chętnych przyjemne przejażdżki.
Zakończenie rajdu odbyło się na placu festynowym w Lubominie, gdzie odbył się wspaniały letni piknik uświetniony przez wiele towarzyszących imprez.
Organizatorzy radu przygotowali dla uczestników zawody sportowe, które w ostatecznej punktacji dawały zwycięzcom możliwość wzniesienia się balonem w przestworza nad Lubominem. Konkursy w których najatrakcyjniejszą nagrodą były trzy rowery ufundowane przez sponsorów Urząd Gminy w Lubominie, Powiat Lidzbarski oraz największy sklep rowerowy w Olsztynie.
Wszystkim uczestnikom rajdu organizatorzy zapewnili posiłek i napoje, można było dodatkowo zaopatrzyć się w przysmaki serwowane przez Stowarzyszenie z Wapnika i lokalnych harcerzy, kwestujących na rzecz swoich organizacji.
Wspaniała rodzinna atmosfera uświetniona również przez teatr z Krakowa, który wystawił sztukę „Czerwony Kapturek” wzbudzającą zainteresowanie nie tylko najmłodszych, bo dorośli również dość licznie zgromadzili się przed sceną.
Rajdowcy rowerowi mogli również podziwiać w akcji miejscowych strażaków, którzy zainicjowali wypadek samochodu i akcję ratowniczą.

Wyciągnąć ludzi z domu

Naszym celem jest uaktywnienie mieszkańców – mówi Joanna Kalamarska, organizatorka raju, wiceprezes stowarzyszenia. – Mówiąc wprost, chcemy wyciągnąć ludzi z domu, pokazać im własną gminę i integrować lokalną społeczność.
— Ważne dla nas jest to, że jest to sposób na zdrowe spędzenie czasu, bez alkoholu oraz innych używek, rodzice zabierają dzieci, dzieci namawiają rodziców i tak się zbiera nasz coraz większy peleton rajdowy – dodaje prezes stowarzyszenia Balul Waldemar Romuald.
Na zakończenie rajdu około godziny 18.00 rozpoczęło się losowanie rowerów, które trafiły do uczestnika z Lidzbarka Warmińskiego, Dobrego Miasta i uczestniczki w gminy Lubomino.
Na twarzach uczestników rajdu w tym dniu królował uśmiech życzliwości i zadowolenia jak można domniemywać wszyscy biorący udział w tej imprezie byli zadowoleni, nie dało się usłyszeć żadnej krytyki ani narzekań a wręcz przeciwnie ludzie wyrażali wielki szacunek i podziw dla organizatorów, którzy uwijali się jak mogli w ten upalny dzień, aby dopiąć imprezę na ostatni guzik.
Grzegorz Radzicki"Gazeta Lidzbarska" już jutro w kioskach. Tylko ciekawe informacje.
jedynka

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://lubomino.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. uczestniczka #1435401 | 78.8.*.* 10 lip 2014 11:33

    świetna impreza, super organizacja, byłam i będę za rok

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Brawo #1434896 | 193.46.*.* 9 lip 2014 16:02

    Brawo cos się dzieje, dzięki dla organizatorów

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5