Wirusy w natarciu. Ile jest zachorowań na grypę i COVID w mieście i gminie Lubawa?

2023-02-08 09:08:54(ost. akt: 2023-02-08 09:22:08)

Autor zdjęcia: wm

Nie lekceważ kaszlu ani gorączki, grypa jest groźna. Na Warmii i Mazurach mamy więcej przypadków, niż notowano przed pandemią.
Atak trzech wirusów
Oprócz grypy chorujemy także na COVID-19 oraz RSV. One zawsze nabierały prędkości jesienią i często biegły w sztafecie, jeden po drugim, ale w tym roku niemal wszystkie pojawiły się ne mecie razem. Objawy tych infekcji są do siebie bardzo podobne, dlatego niezbędne w diagnozie są specjalne testy antygenowe.
Objawy tych trzech wirusów są trudne do rozróżnienia. Te choroby są podobne, ponieważ atakują głównie układ oddechowy, przenoszą się drogą kropelkową, a czynnikiem chorobotwórczym jest wirus.

Wszystkie trzy wirusy różnią się od siebie powikłaniami.
Grypa może dawać zapalenie mięśnia sercowego, objawy neurologiczne czy zaburzenia krzepnięcia. RSV z kolei może sprawić, że rozwinie się zapalenie oskrzelików, które może objawiać się dusznościami i doprowadzić do niewydolności oddechowej. Z kolei COVID-19 może doprowadzić do tzw. long COVID, powikłań zatorowo-zakrzepowych czy zmian w płucach.

Jesteśmy już poza szczytem fali zachorowań na grypę – mówił w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jednak – jak dodał – wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach możemy mieć do czynienia z kolejną falą.

Wiceszef MZ pytany był w piątek w Radiu Wrocław m.in. o sytuację związaną z grypą. Poinformował, że ostatnie dane z Państwowego Zakładu Higieny pokazały, że „zdecydowanie jesteśmy już poza szczytem fali zachorowań na grypę”.

„Były to 252 tys. przypadków. W poprzednich tygodniach było to ponad 300. Jeżeli chodzi o zapadalność na 100 tys. osób, w poprzednim tygodniu było 115, a w tej chwili mamy 83. Czyli tutaj wyraźnie widzimy zdecydowany spadek” – powiedział.

Podkreślił, że najbardziej cieszy, że najmłodsi, czyli młodzież i dzieci coraz rzadziej zapadają na grypę.

„Być może, i tak mówią eksperci, pomógł nam okres międzyświąteczny, kiedy dzieci nie chodziły do szkół. Mamy ferie i myślę, że ta sytuacja jest dość dobra, że w niektórych województwach młodzież odpoczywa i nie ma kontaktu bezpośredniego między rówieśnikami w szkołach” – ocenił Kraska.

Jak wygląda sytuacja w powiecie iławskim?

Jak informuje PSSE w Iławie, zachorowania na grypę lub podejrzenie grypy:
— listopad 2022 - 827 przypadków
— grudzień 2022 - 2329 przypadków
— do 22 stycznia 2023 - 1653 przypadki.

Iławski sanepid informuje także, że wciąż odnotowywane są przypadki zakażenia covid 19.
— listopad 2022 - 20 przypadków w powiecie iławskim, w tym jedna osoba hospitalizowana. W Lubawie były to 3 przypadki, w gminie Lubawa - 4.
— grudzień 2022 - 19 przypadków zachorowań na covid w całym powiecie, w tym 5 hospitalizacji. W Lubawie odnotowano w tym czasie 3 przypadki, w gminie Lubawa 0.
— do 22 stycznia 2023 w powiecie iławskim covid stwierdzono 16 razy, 4 osoby z tego powodu były hospitalizowane. Wród chorych jedna osoby była z gminy wiejskiej Lubawa.

„Wydaje się, że szybki wzrost, który mieliśmy, i szybki spadek, raczej wskazują na to, że możemy mieć do czynienia z kolejną falą” – stwierdził. Dlatego zaapelował, aby zaszczepić się przeciwko tej chorobie.

Poinformował, że zaszczepionych przeciwko grypie jest ponad 800 tys. osób. „To jest naprawdę niski poziom. Szczepionki są dostępne. Można się zaszczepić i w aptece, i u swojego lekarza rodzinnego” – powiedział. Podkreślił, że jest to jedyna metoda, aby uniknąć choroby, a nawet jeśli zachorujemy, to przejdziemy ja łagodnie. Zaznaczył, że powikłania po ciężkim przebiegu grypy mogą być niebezpieczne.

„Zawsze mówię o powikłaniach, głównie kardiologicznych, i to szczególnie u młodych ludzi. Zapalenie mięśnia sercowego jest bardzo złą chorobą. Pozostawia skutki na całe życie. W poprzednim tygodniu z powodu grypy w Polsce umarło 26 osób” – mówił.

— Trzy pandemiczne lata powinny nauczyć nas najważniejszych metod ochrony przed wirusami, które atakują przez górne drogi oddechowe. Mam na myśli szczepienia, noszenie maseczek oraz izolację. Jeśli będziemy o tym pamiętać, możemy spać spokojnie. Spotykajmy się też w mniejszym gronie. Od nas zależy, czy zachorujemy — mówi Janusz Dzisko, szef olsztyńskiego sanepidu.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5