Pożar w zakładzie IKEA w Lubawie. W akcji 49 strażaków! [ĆWICZENIA]

2021-09-28 12:12:12 (ost. akt: 2021-09-28 12:14:37)

Autor zdjęcia: st. kpt. Krzysztof Rutkowski

W dniu 24 września 2021 r. na terenie Zakładu Produkcyjnego w miejscowości Lubawa odbyły się ćwiczenia Komendanta Powiatowego PSP w Iławie bryg. Piotra Wlazłowskiego. Celem głównym ćwiczeń było prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych podczas pożarów hal magazynowych.
Siły i środki pierwszego rzutu składały się z trzech zastępów JRG Iława oraz dwóch zastępów OSP Lubawa
i jednego zastępu OSP Złotowo. Siły drugiego rzutu stanowiły zastępy OSP Lubawa, Ławice i Rożental wchodzące w skład plutonu ratowniczego Iława będącego jednocześnie siłami Warmińsko Mazurskiej Brygady Odwodowej. Za organizacje i przeprowadzenia ćwiczeń odpowiedzialny był naczelnik wydziału operacyjnego st. kpt. Piotr Szysler.

Koncentracji sił i środków miała miejsce w jednostce OSP Lubawa, gdzie odbyło się sprawdzenie sprzętu oraz dokumentacji odwodowej poszczególnych zastępów. Następnie alarmowane jednostki przedysponowane zostały do zasymulowanego pożaru magazyny wyrobów gotowych na terenie zakładu. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzenia strażaków do wnętrza hali w celu podania środków gaśniczych oraz ewakuacji dwóch zaginionych pracowników oraz udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ze względu na intensyfikację pożarową i zapotrzebowanie na większe siły i środki zadysponowano pluton ratowniczy IŁAWA, który miał na celu zorganizowanie magistrali wodnej na odległość około 430 metrów ze zbiornika zakładowego przeznaczonego do celów p. poż. Do dostarczania wody wykorzystano system przetłaczania.

Podsumowanie ćwiczeń odbyło się w sali szkoleniowej OSP Lubawa, podczas której komendant powiatowy wraz z organizatorami podziękował wszystkim ćwiczącym druhom jak również pracownikom komendy i JRG. Przedstawiono również wnioski oraz sugestie zebrane przez rozjemców, którzy kontrolowali poszczególne odcinki bojowe. W ćwiczeniach udział brało łącznie 49 strażaków.

Opracował: st. kpt. Piotr Szysler
Zdjęcia: st. kpt. Krzysztof Rutkowski

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5