Spacer historyczny i wykład w Oranżerii

2023-10-30 15:30:00(ost. akt: 2023-10-30 15:40:15)
Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik

Autor zdjęcia: Władysław Strutyński

Przed nami dwa interesujące wydarzenia w Oranżerii Kultury. Pierwsze to spacer historyczny w towarzystwie dra Sławomira Skowronka, a drugie - wykład ks. Przemysława "Kawy" Kaweckiego.
Już w sobotę 4 listopada możemy się wybrać na interesujący spacer "Szlakiem lidzbarskich pomników" z dr Sławomirem Skowronkiem. Początek spaceru o godz. 12.00 pod Oranżerią Kultury. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Bezpłatne zapisy: oranzeria@lidzbarkw.pl oraz tel. 517 262 146.

Jak piszą organizatorzy: "Pomniki są materialnym, widocznym i czytelnym w terenie śladem pamięci. Utrwalają wspomnienia o wydarzeniach historycznych i sławnych ludziach, ale także często są upamiętnieniem osób, które nie zapisały się na kartach wielkiej historii jednak były ważne dla najbliższych. Na losy pomników wpływała zawsze bieżąca polityka – były one wznoszone bądź burzone w zależności od tego jak treści, które upamiętniały odpowiadały poglądom ludzi sprawujących władzę. Jednak po tych zniszczonych pozostawała pamięć. Nie wystarczy bowiem usunąć pomnik z przestrzeni publicznej, aby zniknął on ze świadomości ludzkiej.

Na spacerze ze Sławomirem Skowronkiem prześledzimy losy lidzbarskich monumentów. Zobaczymy istniejące, wspomnimy zniszczone, zastanowimy się czy ich losy były właściwe. Przejdziemy od Oranżerii Kultury przez Cmentarz Komunalny, dawny kościół ewangelicki do Rynku, aby wspomnieć dawnych mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego i ich pomniki."

Drugie wydarzenie to wykład ks. Przemysława "Kawy" Kaweckiego SDB zaplanowany na wtorek 7 listopada o godz. 18.00 w Oranżerii Kultury. Trzeba, tak jak na wcześniejszy spacer, zarezerwować sobie miejsce, dzwoniąc lub pisząc na maila do Oranżerii.

O czym będzie wspomniany wykład?
O Trójkącie Lidzbarskim, czyli fortyfikacjach budowanych na terenie Prus Wschodnich po pierwszej wojnie światowej. Ta pozycja obronna odegrała odegrała wielką rolę między lutym a kwietniem 1945 r., kiedy wycofująca się 4 Armia pod dowództwem generała Friedricha-Wilhelma Müllera toczyła tu zacięte walki z wojskami 3. Frontu Białoruskiego. Dziś można część tych fortyfikacji w okolicach Kaszun, między Lidzbarkiem Warmińskim a Ornetą zwiedzać.
Ks. ks. Przemysław Kawecki to pasjonat wojennej historii Warmii i Mazur, prowadzący kanał „Mazurskie tajemnice” na You Tube, gdzie zamieszcza filmy dotyczące m.in. działań wojennych w Prusach Wschodnich.
red.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5