INSPEKTOR TOZ PODSUMOWAŁ 2021 ROK

2022-01-12 08:50:00 (ost. akt: 2022-01-12 08:58:23)

Autor zdjęcia: Materiały TOZ

Inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Barbara Kułdo podsumowała krótko rok 2021, który jak wszyscy wiemy, nie był rokiem łatwym dla ludzi, a co dopiero dla bezdomnych zwierząt, którymi się opiekuje lidzbarski inspektorat TOZ

Los psów i kotów, które nie mają swojego „człowieka do kochania i opieki” bywa bardzo okrutny. Największym sukcesem każdego aktywisty na rzecz zwierząt jest świadomość, że swoim działaniem wpływa na poprawę jakości ich życia i chęć robienia coraz więcej dobrego.

Inspektorat Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Lidzbarku Warmińskim, jako „strażnik” dobrostanu istot, nie potrafiących się bronić, ma satysfakcję, że w roku 2021, w tak trudnym pandemicznym okresie, swoją misję ratowania czworonogów na terenie powiatu lidzbarskiego pełnił z sercem, o czym świadczą niżej opisane realne efekty.

Działając zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt oraz Ustawą o działalności Organizacji Pożytku Publicznego i Wolontariatu w 2021 roku podjęto 60 interwencji w sprawach niehumanitarnego traktowania zwierząt oraz przeprowadzono 35 kontroli dobrostanu.

— Przejechaliśmy 3800 km — licząc tylko dłuższe trasy, bez wyjazdów lokalnych po szutrowych i polnych drogach — dodaje Barbara Kułdo, inspektor TOZ. —
Wśród interwencji, szczególnie jedna zszokowała nas i zbulwersowała: mieszkaniec podlidzbarskiej wsi na bagażniku rowera wiózł w worku pieska, aby go wrzucić... do stawu! Na szczęście w porę zapobiegliśmy okrutnej śmierci 7-letniego Reksia.

Udało się także uratować kociaki porzucone w pustostanie, 8 szczeniaczków, które nagle „znalazły się” na odludziu w krzakach, a także suczkę z pięcioma maluchami.

— Nie byłoby to możliwe, gdyby nie osoby współpracujące z TOZ. Vera Kobylińska i Piotr Nowakowski, którzy użyczyli domu tymczasowego, bezinteresownie, z miłości do zwierząt. Bardzo dziękujemy, gdyby nie Wy, kochani... — kontynuuje inspektor.

Także adopcje „obrodziły” w 2021 rok i tak: 16 piesków i 6 kotów trafiło do najlepszych domów. Udało się Zefirowi, Irusiowi i Czarnemu, które z ciemnych szop i z łańcuchów trafiły do domów z ogrodami, a Redzia pojechała aż w Podkarpackie.

Dzięki wspaniałym ludziom udało się zebrać podczas zbiórek aż 3800 zł i opłacić kosztowne leczenie oraz zabiegi z chirurgii weterynaryjnej i ortopedycznej. Jożin z rozprutym przez szablę dzika brzuchem żyje i ma się dobrze, a sunia Zuzia oczekuje na operację ortopedyczną.

— To zasługa także zaufania jakim obdarzyliście naszą organizacją oraz osobę ją reprezentującą. Przekazano także aż 5 budek najbardziej potrzebującym „łańcuchowcom” — opowiada Barbara Kułdo. — W 2021 r. uczestniczyliśmy w pięciu spotkaniach edukacyjnych z uczniami Szkół Podstawowych: w Kiwitach, Kraszewie, Rogóżu, Niepublicznej Szkole Podstawowej w Krekolach i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lidzbarku Warmińskim. To najwdzięczniejsze wizyty, które oprócz radości dają poczucie kontynuacji pracy pedagogicznej. Serdecznie dziękujemy dyrektorom szkół i organizatorom spotkań.

W ubiegłym roku podczas akcji zorganizowanej przez PSS Społem „Nakarm psiaka z Gamą” zebrano dla TOZ – Inspektorat w Lidzbarku Warmińskim ponad 600 kg karmy, dzięki czemu można było zaopatrzyć 24 pieski, będące pod opieką TOZ.

— Podjęliśmy decyzję o pomocy ze względu na to, że w rodzinach tych panuje niedostatek, co pogłębiła panująca pandemia — mówi Barbara Kułdo. Dzięki współpracy z Redaktor Naczelną Gazety Lidzbarskiej Ewą Lubińską w czerwcu powstała rubryka „Z życia inspektora TOZ”. Za co bardzo dziękujemy, to prawdziwy dla nas zaszczyt gościć na łamach gazety.

W imieniu zwierząt dziękujemy za współpracę i pomoc Panu Burmistrzowi oraz Panom Wójtom Gmin Kiwity i Lidzbarka Warmińskiego, a także za wspieranie nas podczas interwencji Policji i Straży Miejskiej w Lidzbarku Warmińskim.

Na początku 2022 roku zapewniamy Was, że dopóki w Polsce będą zwierzęta potrzebujące pomocy, będziemy starać się je wspierać poprzez różnego rodzaju działania realizowane – jak dotychczas przy Waszym, wsparciu. Jesteśmy potrzebni — kończy Inspektor TOZ.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5