Rezonans w Bartoszycach już na NFZ

2021-11-29 13:39:51 (ost. akt: 2021-12-06 13:41:37)   Artykuł sponsorowany
Wspaniała wiadomość dla pacjentów z powiatu bartoszyckiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego i giżyckiego. Refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia badanie rezonansem magnetycznym można już wykonać w Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Bartoszycach.

Z rezonansu magnetycznego w bartoszyckim szpitalu, który pojawił się dzięki firmie MR Diagnostic, można było wykorzystywać od kilku miesięcy, ale tylko za odpłatnością, ponieważ firma czekała na podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Umowa została podpisana i już od 1 grudnia można korzystać z tego bezpiecznego i dokładnego narzędzia diagnostycznego w ramach badań refundowanych.

Przypomnijmy. Bartoszycka pracownia oferuje szeroki zakres badań między innymi: neurologiczne, stawów, jamy brzusznej, cholangiografię (radiologiczne badanie dróg żółciowych), badania naczyniowe z kontrastem i bez, mięśnia sercowego, klatki piersiowej, a także „whole body”, czyli całego ciała.

– Rezonans w Bartoszycach przeznaczony jest między innymi dla osób ze stentami w naczyniach krwionośnych czy endoprotezami. W innych pracowniach ci pacjenci nie byliby zakwalifikowani do badania. Nasze rozwiązania są jednak dostosowane do każdego. Udźwig stołu wynosi bowiem 200 kilogramów, podczas gdy inne mają 125-145 kilogramów – wyjaśnia Krzysztof Sielicki, prezes firmy MR Diagnostic.

– Trzeba pamiętać, że badanie rezonansem jest bezpieczne. Nie stosuje się w nim promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu takie badanie można powtarzać w krótkich odstępach czasu.

Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie nie tylko ze względu na jakość sprzętu i technikę badania, ale także dlatego, że diagności rzeczowo odpowiedzą na wszystkie pytania i sprawnie przeprowadzą przez proces badania.

Firma oferuje też kilka możliwości odebrania wyniku: można to zrobić osobiście, w formie zaszyfrowanego maila, a wkrótce w pracowni stanie automat do odbioru wyników, co jest rozwiązaniem szczególnie ważnym w dobie pandemii.

Badania w bartoszyckiej pracowni prowadzone są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Zapisy odbywają się pod numerem telefonu 89 506 55 56.

Warto też odwiedzić stronę internetową MR Diagnostic. Znajdziemy na niej wszelkie niezbędne dla pacjentów informacje.

Zobaczymy animację, która szczegółowo wyjaśni na czym będzie polega badanie, zapoznamy się z zasadami, jakich należy przestrzegać przed udaniem się na badanie, przeczytamy, jakie dane i informacje będą nam potrzebne w procesie rejestracji, wreszcie znajdziemy cennik — to dla tych osób, które chciałyby wykonać badanie odpłatnie.

MR Diagnostic ma już swoje pracownie w naszym regionie w Elblągu, Iławie i Bartoszycach, a czwarta powstaje w Działdowie.

W dwóch z nich będzie można wykonywać badania rezonansem MR wspomagane systemem kamer termowizyjnych i światłowodowych czujników temperatury, co pozwala uniknąć dyskwalifikacji pacjentów z umiejscowionymi w ciele metalowymi elementami, takimi jak implanty.

— Kamery termowizyjne i światłowodowe czujniki temperatury, dają nam zdecydowanie więcej kontroli przy realizacji badań — kontynuuje Krzysztof Sielicki. — Ponieważ wszystkie te elementy metalowe powodują przegrzewanie się w obrębie tkanki mięśniowej, skórnej itp. Gdzie może dojść do uszkodzeń różnego rodzaju, np. nerwów, czy naczyń krwionośnych, podrażnienia mięśni.

Po trzech latach badań od pierwszej koncepcji takiego systemu osiągnęliśmy wyniki tak dobre, że postanowiliśmy przejść do implementacji systemu w naszych nowych pracowniach. Kamery termowizyjne planujemy we wszystkich naszych pracowniach.

W jaki sposób należy się przygotować do badania rezonansem?

— Specjalnego sposobu przygotowania do badania rezonansem nie ma. Przede wszystkim ubiór pacjenta nie powinien zawierać elementów metalowych, czy aplikacji na odzieży — mówi Krzysztof Sielicki. — Aplikacje, na przykład na koszulkach, zawierają barwniki z drobinkami metali zwłaszcza żelaza, które są ferromagnetykami, powodują powstawanie artefaktów w obrazie i to może uniemożliwić dobrą diagnozę. Rezonans ma tak duże możliwości, że pacjent nie musi się rozbierać. Warto wspomnieć, że panie muszą uważać na to, by nie mieć na sobie biustonosza z fiszbinami, bo niestety taka fiszbina jest z reguły metalowa i to może powodować duży dyskomfort pacjentki podczas badania, ale też może zostać wyciągnięta na zewnątrz i stwarzać zagrożenie dla personelu. Prosimy też, aby pacjenci nie wnosili żadnych telefonów, kart płatniczych itp, bo wszystkie czytniki i zapisane dane ulegają zniszczeniu.
EL, GK

PRZED BADANIEM
Przed badaniem rezonansem magnetycznym nie należy pić kawy i nie nakładać makijażu. Należy też opróżnić pęcherz moczowy. Nie trzeba być na czczo, jednak zaleca się zachowanie godzinnego odstępu między posiłkiem, a badaniem.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5