Nikt nie zamierza likwidować szpitala. Rozmowa ze starostą lidzbarskim Janem Harhajem

2021-09-12 15:00:00 (ost. akt: 2021-09-12 15:23:27)
Jan Harhaj, starosta Powiatu Lidzbarskiego

Jan Harhaj, starosta Powiatu Lidzbarskiego

Autor zdjęcia: Starosto Powiatu Lidzbarskiego

Od pewnego czasu w naszym powiecie krąży plotka o tym, że ma być likwidowany lidzbarski szpital. Postanowiliśmy zasięgnąć informacji u źródła, czyli u starosty lidzbarskiego Jana Harhaja, któremu Zespół Opieki Zdrowotnej w Lidzbarku Warmińskim podlega.
— Pojawiła się plotka, że szpital lidzbarski ma być likwidowany. Czy to prawda?

— Trzeba zacząć od tego, że my się plotkami nie zajmujemy. Od czasu jak jestem starostą w szpitalu powiatowym, poza problemami kadrowymi, które były już wcześniej, z roku na rok jest coraz lepiej. W ostatnich latach został zakupiony bardzo dobry sprzęt urologiczny, rehabilitacyjny, kardiologiczny, a co najważniejsze powstała nowa pracownia tomografii komputerowej z najnowocześniejszym aparatem.

Zmierzamy też do zakupu sprzętu do poradni okulistycznej, planujemy kupno aparatu USG do poradni położniczo-ginekologicznej w Ornecie oraz echokardiografu do poradni kardiologicznej. Myślę, że dawno nie było poczynionych tylu inwestycji jeśli chodzi o sprzęt, który służy do diagnozowania naszych mieszkańców.

W pewnym momencie lekarze oddziału wewnętrznego naszego szpitala odeszli i działalność oddziału została zawieszona. Wiem, że to niedobra sytuacja dla mieszkańców powiatu, ale z drugiej strony dało to nam możliwość przeprowadzenia drobnych remontów.

Jesteśmy na etapie dogrywania nowego zespołu. Kadry brakuje w całym województwie, nie tylko w Lidzbarku Warmińskim.

Trzeba zauważyć, że nasz oddział chorób wewnętrznych został przekształcony w oddział covidowy i tak funkcjonował przez kilka miesięcy i nadal jest w rezerwie. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby epidemia nie wróciła, ale musimy być przygotowani, bo wygląda na to, że będziemy musieli się zmierzyć z czwartą falą koronawirusa, zwłaszcza, że wariant Delta bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Nasz oddział chorób wewnętrznych jest w tej chwili przygotowany do funkcjonowania jako oddział covidowy: mamy wystarczającą ilość respiratorów, mobilny aparat RTG najnowszej generacji, kriogeniczny zbiornik na tlen medyczny skroplony (do tej pory używano butli) tomograf komputerowy.

Wszystkie poradnie i pozostałe oddziały szpitalne działają normalnie. Żeby ułatwić dostęp i diagnozowanie pacjentom przenieśliśmy poradnię kardiologiczną i chirurgiczną do szpitala.

— Przed nami także zmiany w służbie zdrowia?

— Szykują się również zmiany w organizacji służby zdrowia, do których będziemy musieli się dostosować. W sierpniu został powołany zespół przy wojewodzie, który będzie opracowywał nowy sposób funkcjonowania szpitali w województwie warmińsko-mazurskim.

Są w nim reprezentanci Narodowego Funduszu Zdrowia, wojewody, marszałka województwa, szpitali oraz starostów. Mam nadzieję, że ten zespół wypracuje odpowiednie stanowisko i zarekomenduje podział ról poszczególnych szpitali w naszym województwie, dlatego, że przy dzisiejszym sposobie przemieszczania się, niekoniecznie wszystkie oddziały muszą funkcjonować w jednym szpitalu.

Z naszego punktu widzenia dobrze byłoby, gdybyśmy wspólnie wypracowali program, który zabezpieczy mieszkańców z powiatu lidzbarskiego i bartoszyckiego.

Przypomnę, że nie tak dawno, był wielki szum kiedy zamykano oddział położniczy w Lidzbarku Warmińskim. Teraz mieszkanki naszego powiatu korzystają z oddziałów położniczych, które są przecież nie tak odległe, a nasz oddział ginekologiczny działa bardzo dobrze, pacjentki są zadowolone. Robimy zabiegi jednego dnia, a poważniejsze operacje są kierowane np. do Olsztyna, do bardziej specjalistycznych oddziałów.

Szpitale powiatowe powinny zapewniać zabezpieczenie medyczne na poziomie I stopnia referencyjności. Skomplikowane przypadki powinny być diagnozowane i leczone w szpitalach specjalistycznych.

Spójrzmy na nasz oddział pediatryczny. Covid swoje zrobił i rodzice starają się unikać szpitali, wolą leczyć dzieci w domach. Musimy zastanowić się nad jakimś rozwiązaniem, bo nie wyobrażam sobie, że dla jednego pacjenta będziemy utrzymywali cały personel oddziału.

Tak więc zmiany nas czekają, ale nikt nie zamierza likwidować szpitala. Przeciwnie, cały czas w niego inwestujemy.
Rozmawiała Ewa Lubińska

Szpital Powiatowy w Lidzbarku Warmińskim

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5