E-Pit także dla seniorów

2021-03-22 08:28:24 (ost. akt: 2021-03-22 08:39:35)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Do tej pory podatnicy złożyli już ponad 3 mln deklaracji w Twój e-PIT, co potwierdza, że jest to najlepszy a w dzisiejszych czasach najbezpieczniejszy sposób na złożenie zeznania podatkowego.
Korzystanie z usługi Twój e-PIT jest łatwe i coraz chętniej korzystają z niej także osoby starsze.

Świadczą o tym dane, z których wynika, że w pierwszym miesiącu działania usługi najstarszy podatnik, który rozliczył się elektronicznie miał 107 lat a prawie 150 osób więcej niż 100 lat.

Urzędy skarbowe z Warmii i Mazur w trakcie trwania akcji zeznań szczególne wsparcie starają się zapewnić właśnie seniorom.

Szczególnie, że w tym roku część emerytów czekają zmiany: wszyscy ci, którym z rozliczenia podatku za 2020 r. wynika nadpłata, nie zostaną już – tak jak do tej pory – rozliczeni przez ZUS. Zamiast PIT-40A takie osoby otrzymają w tym roku PIT 11A.

Osoby, które otrzymały z organu rentowego PIT-11A, mogą:

— złożyć samodzielnie zeznanie roczne, albo...
— ...nic nie robić do 30 kwietnia - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r., automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

Emeryci i renciści, którzy mają jakieś wątpliwości związane ze swoim rozliczeniem PIT mogą skorzystać ze specjalnie dla nich uruchamianych przez poszczególne urzędy skarbowe dyżurów telefonicznych, w trakcie których uzyskają informacje o zmianach w składaniu zeznań rocznych, przysługujących ulgach i odliczeniach, sposobie przekazanie 1% podatku dla OPP oraz możliwości załatwiania spraw elektronicznie.

Komunikaty o dyżurach na bieżąco zamieszczane są na stronach internetowych urzędów skarbowych i izby administracji skarbowej www.warminsko-mazurskie.kas.gov.pl.

Renata Kostowska, rzecznik prasowy z Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie przypomina: "Wiele spraw w urzędzie skarbowym można załatwić bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony podatki.gov.pl lub telefonicznie.

W sytuacjach, w których istnieje konieczność osobistej wizyty w urzędzie należy pamiętać, że jest ona możliwa po wcześniejszym umówieniu się i rezerwacji terminu i godziny.

Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Umożliwia to szybkie i komfortowe załatwienie spraw, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności.

Nie trzeba umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru) lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym.

Jeżeli chcemy wyjaśnić wątpliwości dotyczące złożonego dokumentu – powinniśmy umówić wizytę na podatki.gov.pl"KAS_email


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5