Termy Warmińskie mają już pięć lat

2020-12-08 13:30:00(ost. akt: 2020-12-08 13:34:53)
Jan Harhaj, starosta lidzbarski

Jan Harhaj, starosta lidzbarski

Autor zdjęcia: Fot.archiwum

W grudniu minie pięć lat od kiedy w Lidzbarku Warmińskim zaczęły funkcjonować Termy Warmińskie. Niedługo minie też półmetek umowy między powiatem a spółką Condohotels Management. Pandemia nie pozwoli na huczne świętowanie pięciolecia.
Rząd zamknął baseny, więc i Termy Warmińskie, które są przecież zespołem basenów. Jaka jest przyszłość tego miejsca, skoro operator w tej chwili nie zarabia ani grosza i nie wiadomo jak długo jeszcze potrwa walka z pandemią koronawirusa? Właścicielem tego obiektu jest Powiat Lidzbarski. O krótką rozmowę na ten temat poprosiliśmy starostę lidzbarskiego Jana Harhaja.

— W mieście plotkuje się że z końcem roku operator Term Warmińskich zrezygnuje z ich prowadzenia. Ile w tym prawy?

— My się plotkami nie zajmujemy. A jeśli chodzi o kondycję hotelarzy, czy gastronomii to dotyczy to wszystkich hoteli nie tylko Term Warmińskich, ale też Hotelu Krasicki, czy Górecki. To wynik decyzji premiera, który — nie wiem dlaczego i moim zdaniem niesłusznie — pozamykał te miejsca. Jeśli chodzi o Termy Warmińskie, to wiemy przecież, że w basenach woda jest chlorowana, a pomieszczenia są odkażane i to chyba najmniej zagrożone miejsce, gdzie można by się było zakazić. Wracając do pytania. Pięć lat temu — 21 grudnia — przekazaliśmy Termy Warmińskie firmie Condohotels Management, którą zarządza pani Elżbieta Lendo. W tym miesiącu mija więc równo pięć lat działalności. Umowa, która wówczas została podpisana w partnerstwie publiczno-prywatnym, opiewa na okres 10 lat. To znaczy, że tak naprawdę mija połowa okresu objętego tą umową. Działalność jest prowadzona i przed operatorem jest jeszcze pięć lat.

— A jaka jest w tej chwili kondycja finansowa Term Warmińskich?

— Nie jestem księgowym w Termach Warmińskich, ale z mojej wiedzy, informacji i współpracy z panią prezes wynika, że nie jest to najgorsza sytuacja, ale nie jest też najlepsza. Dlatego, że obiekt ten był od marca do maja zamknięty. Teraz jest ponownie zamknięty od 15 października do końca roku. Te miesiące w roku były wcześniej bardzo dobrym okresem, w którym operator zarabiał, a niestety w tym roku Termy są zamknięte.

Plotka, która pojawiła się w mieście o zamknięciu, czy chęci rozwiązania mowy na pewno nie dotyczy naszej współpracy, bo dzisiaj ani zarząd powiatu, który reprezentuję, ani prezes Elżbieta Lendo nie wypowiadamy sobie umowy o prowadzeniu Term Warmińskich. Mam nadzieję, że tarcze, które były przygotowane przez rząd na wiosnę, a które wypłacał urząd pracy oraz urząd marszałkowski wszystkim przedsiębiorcom w jakimś sensie wspomogły firmy w utrzymaniu zatrudnienia i że będzie to samo teraz, jesienią. Co prawda odbywają się w tej chwili przepychanki na etapie Sejm — Senat, ale mam nadzieję, że w najbliższych dniach się to rozstrzygnie, a Termy Warmińskie zgodnie z umową będą działały dalej i służyły nadal nam — mieszkańcom powiatu oraz regionu.

— Czy samorządy mogą jakoś pomóc Termom?

— Jeśli chodzi o powiat lidzbarski, to jedyny sposób w jaki możemy pomóc Termom Warmińskim to na czas, w którym ten obiekt jest zamknięty, zwolnić z opłaty dzierżawnej i to zrobiliśmy wiosną i teraz od 15 października do otwarcia basenów przez premiera też zarząd wyraził zgodę na niepłacenie przez Termy ryczałtu dzierżawnego. Jeżeli zaś chodzi o podatki od nieruchomości, to jest to w gestii pana burmistrza i wiem, że pani prezes występowała o umorzenie tych podatków, jednak nie znam decyzji. Nie wiem na ile zostały umorzone. O to trzeba zapytać burmistrza.
lub

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. adam #3028476 | 213.5.*.* 27 gru 2020 18:02

  oczywiście p.stzrosta ma rację, osobiście nie słyszałem, żeby ktoś się zakaził Covid na basenie,...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. z sieci #3027475 | 195.136.*.* 25 gru 2020 13:06

  a obecny burmistrz twierdzi publicznie, że termy są cyt " ... bardzo dobrym zespołem " ! Brak słów !

  odpowiedz na ten komentarz

 3. TIFF #3018187 | 10.10.*.* 9 gru 2020 11:48

  Te termy to dno i wodorosty - nie dość że "sztuczna" woda - bo podgrzewana, to jeszcze ceny z kosmosu, - to już lepiej obcemu zapłacić - Termy w Bukowinie Tatrzańskiej, i ludzi na śmieciówkach!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. gość #3018110 | 10.10.*.* 9 gru 2020 09:33

  Przecież mają tam oczyszczacze powietrza (te od wirusa ) oraz jeden petent do jednego pokoju w maseczce z zachowaniem 1,5 odstępu . A uczepił sie premiera, że zamknął obiekt gdzie setki ludzi obok siebie przebywa ! Hipokryzja ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. xxx #3018089 | 10.10.*.* 9 gru 2020 08:34

  A ja nie rozumiem dlaczego budynek starostwa jest zamknięty. Czy urzędnicy tam śpią?

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5