Starosta lidzbarski: Szpital jest dobrze przygotowany

2020-08-12 13:50:00 (ost. akt: 2020-08-12 13:53:19)

Autor zdjęcia: Fot.archiwum

Szpital jest przygotowany dobrze na czas pandemii — mówi starosta Lidzbarski Jan Harhaj, z którym rozmawiamy też dzisiaj o przygotowaniu placówek oświatowych do roku szkolnego oraz o imprezach powiatowych w czasie pandemii koronawirusa.
— Jak sobie radzi lidzbarski szpital w dobie pandemii koronawirusa? Czy jest przygotowany na nasilenie zachorowań?

— Jeśli chodzi o mieszkańców powiatu lidzbarskiego, to mieliśmy do tej pory tylko jedno zachorowanie. Szpital jest przygotowany dobrze na czas pandemii. Pacjenci przyjmowani są normalnie, ale środki ostrożności są stosowane. Budynek jest zamknięty, przed szpitalem znajduje się śluza. Jesteśmy na etapie przygotowywania, a w następnym etapie wybudowania, izolatorium, żeby pacjenci, jeśli rzeczywiście dojdzie do nasilenie przypadków zakażeń, mogli w godnych i bezpiecznych warunkach przebywać do chwili przekazania ich do szpitali jednoimiennych. Nasz szpital jest zaopatrzony w maski, fartuchy, niezbędny sprzęt. Są dwa respiratory, trzeci znajduje się w karetce. W razie nagłej potrzeby będzie można pacjenta dowieźć do szpitala. Uważam, że powiat lidzbarski jest dobrze przygotowany pod tym względem.

— Koronawirus nie wstrzymał inwestycji prowadzonych w Zespole Opieki Zdrowotnej?

— Inwestycje nadal prowadzimy. Kończymy w tej chwili izolacje fundamentów szpitala, którą rozpoczęliśmy w tamtym roku. W związku z przygotowaniami i robotami remontowymi pomieszczeń na tomograf, dostosowujemy pomieszczenia w piwnicy i dlatego konieczne było dobudowanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Pozostałe pomieszczenia wraz z pojawieniem się możliwości finansowych będą remontowane i dostosowywane tak, by pacjenci byli przyjmowani i diagnozowani jak najbliżej izby przyjęć. Tomograf to w chwili obecnej najlepsze, oprócz rezonansu, urządzenie do diagnostyki.

— A jak starosta ocenia przygotowanie naszych szkół średnich do nowego roku szkolnego?

— Dużo i głośno mówi się o tym w mediach, ale za tym nie idą rozporządzenia. Obecnie czekamy na decyzje ministra edukacji narodowej. Póki co wszelka odpowiedzialność spada na wójtów, burmistrzów i starostów lub na dyrektorów poszczególnych jednostek. Do dziś wiele rozporządzeń na temat działalności szkół, specjalnych ośrodków wychowawczych, czy młodzieżowych ośrodków wychowawczych nie zostało wydanych. Ja jako starosta mam na ten temat swoje zdanie, ale 18 sierpnia będzie spotkanie z dyrektorami szkół. Chcę z nimi porozmawiać, skonsultować się, zobaczyć jak oni to widzą i wtedy dopiero podejmę odpowiednie decyzje. Już wiem, że Specjalny Ośrodek Wychowawczy nie zostanie 1 września otwarty. Uczęszczają do niego osoby szczególnie narażone na niebezpieczeństwo zarażenia, bo często mają mniejszą odporność i nic się nie stanie, jeśli rok szkolny zaczną nieco później, kiedy stworzymy im odpowiednie warunki. Przede wszystkim, jak wspomniałem, chcę wysłuchać opinii dyrektorów placówek na ten temat. Myślę, że może wprowadzą zmianowość, że część lekcji będzie się odbywała stacjonarnie, a część zdalnie, bo nie wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem jest jedynie nauka zdalna. Nie chcę by młodzież nadal siedziała w domach. Szkoły są przygotowane. Mamy środki dezynfekcyjne, przyłbice dla nauczycieli, podstawowe środki są kupione, więc o to się nie martwię. Trudniej będzie wyegzekwować dyscyplinę wśród młodzieży.

— Kolejny temat związany z pandemią, który chciałabym poruszyć, to imprezy kulturalno-sportowe i dożynki.

— W lutym zostały rozstrzygnięte konkursy na organizację imprez kulturalno-sportowych, niestety pandemia nie pozwoliła na ich organizację, w związku z tym podpisaliśmy aneksy na razie o zawieszeniu tych konkursów i ich nieorganizowanie. Jesteśmy zmuszeni zrezygnować z dożynek powiatowych, z dużych masowych imprez, czy rajdów w powiecie lidzbarskim. Tak ustaliliśmy z wójtami i burmistrzami z naszego powiatu. Możliwe jednak, że któryś z księży zdecyduje się na organizację dożynek parafialnych. Oczywiście będą organizowane np. konkursy przez Młodzieżowy Dom Kultury z zachowaniem obostrzeń związanych z pandemią.

— Na dożynkach są zawsze wyróżniani rolnicy.
— I będą wyróżniani. Można to zrobić podczas sesji rady powiatu, czy rad gminnych. Będziemy chcieli podziękować im za ich pracę i zrobimy to we wrześniu.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5