W lidzbarskim zamku zaprezentowano "Bitwę pod Heilsbergiem"

2019-08-11 12:00:00(ost. akt: 2019-08-11 14:32:36)
Prezentacja obrazu "Bitwa pod Heilsbergiem"

Prezentacja obrazu "Bitwa pod Heilsbergiem"

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

W lidzbarskim zamku pojawił się niezwykły obraz — dzieło Antona Hoffmanna pod tytułem "Bitwa pod Heilsbergiem". Prezentacja obrazu odbyła się w niedzielę, w samo południe. Dzieło przedstawia zdobycie orła francuskiego przez huzarów śmierci.
Bitwa pod Heilsbergiem to jedna z największych w Kampanii Napoleońskiej i największa toczona przez jego wojska na terenie dzisiejszej Polski. Nic więc dziwnego, że stała się natchnieniem artystycznym dla Antona Hoffmanna, który sto lat później uwiecznił ją na ogromnym płótnie (6x3 m), które teraz można podziwiać w lidzbarskim zamku.

Obraz znajdował się w prywatnych zbiorach i Muzeum Warmii i Mazur starało się o kupno tego dzieła od kilku lat. Udało się to w ubiegłym roku.

— Zanim za niego zapłaciliśmy, sprawdziliśmy w jakim jest stanie. Wymagał gruntownej konserwacji. Wykonaliśmy ją nowoczesnymi metodami, najlepiej jak było można — opowiadał na prezentacji w Lidzbarku Warmińskim Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

O tym jak wielką pracę wykonali konserwatorzy może wskazywać fakt, że na wydaną przez muzeum kwotę 360 tysięcy złotych, niemal połowę stanowił koszt konserwacji oraz ekspozycji dzieła, bo także do prezentacji obrazu wykorzystano nowoczesne rozwiązania. Chociażby sprężyny, które sprawiają, że rama dostosowuje się do parametrów obrazu (mogą się one zmieniać pod wpływem warunków).

Także salę, w której jest obraz wystawiany odpowiednio przygotowano, np. na szyby okienne naklejono folię, która zatrzymuje niszczące promienie słońca. W pomieszczeniu pojawiła się również diorama ukazująca bitwę pod Heilsbergiem.

Podczas uroczystej pierwszej prezentacji obrazu Sebastian Mierzyński przypomniał wydarzenia związane z bitwą lidzbarską, a Andrzej Rzempołuch przybliżył temat malarstwa batalistycznego.

Dla Lidzbarka Warmińskiego pojawienie się obrazu jest wydarzeniem niezwykłym. Obraz pędzla Antona Hoffmanna ukazuje moment szczególny bitwy, które odbyła się 10 i 11 czerwca 1807 roku — zdobycie orła francuskiego 55. pułk piechoty liniowej przez czarnych huzarów, nazywanych też huzarami śmierci.

— To absolutnie wyjątkowe dzieło, jedyne i niepowtarzalne, stworzone do tego by zawisnąć w Lidzbarku Warmińskim. Obraz Antona Hoffmanna jest emanacją historii tego miasta i naszego regionu — mówił dyrektor Piotr Żuchowski, zwracając uwagę również na na tło bitwy, w którym widnieją lidzbarski zamek i czternastowieczny kościół.

W bitwie pod Heilsbergiem, w której brał udział sam Napoleon Bonaparte (nie dowodził), zginęło lub zostało rannych około 12 tysięcy żołnierzy po stronie francuskiej i ok. 8 tys. po stronie rosyjsko-pruskiej.

Co roku w czerwcu w Lidzbarku Warmińskim odbywa się rekonstrukcja bitwy na polach przy drodze 51.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5