Koncert Pro Musica Antiqua

2019-06-19 12:00:00 (ost. akt: 2019-06-19 12:30:05)
Zespół wystąpi w niedziele

Zespół wystąpi w niedziele

Autor zdjęcia: archiwum redakcji

W ostatnią niedzielę czerwca w kościele pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim zagra Pro Musica Antiqua.
Zespół kameralny Pro Musica Antiqua założył prof. Leszek Szarzyński we wrześniu 1992 roku w Olsztynie. Jest jego kierownikiem artystycznym i menadżerem.

W skład zespołu wchodzą: prof. Leszek Szarzyński (flet) – profesor Katedry Muzyki UWM w Olsztynie, Jerzy Szafrański (obój) – pierwszy oboista Filharmonii Narodowej w Warszawie, prof. Wojciech Orawiec (fagot) – pierwszy fagocista Filharmonii Bałtyckiej i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Małgorzata Skotnicka (klawesyn) – adiunkt Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Zespół znany jest lidzbarskiej i orneckiej publiczności z licznych koncertów, które daje w zabytkowych wnętrzach. Repertuar obejmuje muzykę różnych epok, jednak najchętniej artyści sięgają po dzieła mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu.

Pro Musica Antiqua ma też własny repertuar, napisany specjalnie dla tych muzyków między innymi przez: Marcina Błażewicza, Mariana Sawę, Marka Sewena, Bernarda Chmielarza, Marka Czerniewicza, Tadeusza Kassaka.

Zespól wydał cztery płyty CD, dedykowane poszczególnym miastom regionu, w ramach projektu "Muzyka europejska w zabytkach Warmii i Mazur". Płyty zawierają sonaty barokowe kompozytorów: niemieckich, włoskich, francuskich i angielskich oraz muzykę polską dawną i współczesną.

Zespół w roku 2006 został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury m.in. "za promocję regionu warmińsko-mazurskiego". Jest też laureatem m.in. nagrody "Atut 94" i "Złota Płytą" przyznaną przez firmę fonograficzną DUX.

Przypominamy. Koncert Pro Musica Antiqua zaplanowano na 30 czerwca 2019 o godz. 19:00 kościele pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim. Wstęp wolny.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5