Zofia Stryjeńska inaczej...

2019-06-10 16:30:33 (ost. akt: 2019-06-12 09:58:37)
Młodzi artyści z sekcji artystycznej pod nazwą "Kreatywni Odkrywcy", działającej przy Miejskim Domu Kultury w Ornecie zaprezentują nową wystawę pt. „Zofia Stryjeńska inaczej…”
W najbliższy piątek, 14 czerwca 2019 r. o godz. 18.00 dobrze rokujący, młodzi artyści z sekcji artystycznej pod nazwą "Kreatywni Odkrywcy", działającej przy Miejskim Domu Kultury w Ornecie zaprezentują w orneckiej Galerii Art-Nova plon pracy artystycznej ostatniego projektu: „Zofia Stryjeńska inaczej…”

Będzie to świat malowany spontanicznie, bez nacisku i z uśmiechem, a przy tym wszystkim z bogactwem ciekawych, zadziwiających spojrzeń na twórczość innego artysty.

Kreatywni odkryją malarstwo Zofii Stryjeńskiej poprzez kolor, uczucia i własne przemyślenia. Przedstawią zupełnie nową, oryginalną jakość tego co już znamy.

Warto przypomnieć sylwetkę artystki. Zofia Stryjeńska urodziła się 13 maja 1891 w Krakowie, a zmarła 28 lutego 1976 w Genewie. To polska malarka, grafik, ilustratorka, scenograf, reprezentantka art déco. Podobnie jak Tamara Łempicka była jedną z najbardziej znanych artystek dwudziestolecia międzywojennego.

Ciekawostką jest, że w październiku 1911 przebrana za mężczyznę (jako Tadeusz Grzymała Lubański) rozpoczęła studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (w tym czasie do tej akademii nie przyjmowano kobiet). Po roku została rozpoznana i musiała opuścić uczelnię i wrócić do Krakowa.

W imieniu zaangażowanych w projekt serdecznie zapraszamy do Ornety na ul. Rycerską. Wystawa będzie czynna do 28 czerwca 2019 r.
M.K.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5