Można odpocząć w gościnnych murach klasztoru

2019-04-18 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-18 15:56:41)
Stoczek Klasztorny

Stoczek Klasztorny

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Sanktuarium Matki Bożej Pokoju leży 12 kilometrów od Lidzbarka Warmińskiego. Jest znane z tego, że był tu więziony Prymas Tysiąclecia, Kardynał Stefan Wyszyński. Jednak nie tylko to przyciąga pielgrzymów i zwykłych turystów. Można tu nie tylko oddać się modlitwie, ale też doskonale wypocząć.
Sanktuarium Matki Pokoju, w którym posługują Księża Marianie od 1957 roku jest jednym ze znanych ośrodków kultu religijnego nie tylko na Warmii, ale i w całej Polsce.

Bazylika w Stoczku Klasztornym została wybudowana przez Biskupa Warmińskiego Mikołaja Szyszkowskiego, jako wotum wdzięczności za podpisanie rozejmu ze Szwedami w dniu 12 września 1635 roku. W 1640 roku biskup sprowadził z Rzymu kopię Obrazu Matki Bożej Śnieżnej (Salus Populi Romani) z Bazyliki Santa Maria Maggiore. W roku 1687 Obraz Matki Bożej Pokoju otrzymał szatę ufundowaną przez kardynała Michała Radziejowskiego, bratanka króla Jana III Sobieskiego. Obraz ten został ukoronowany przez św. Jana Pawła II 19 czerwca 1983 roku.

Miejsce uwięzienia Prymasa Tysiąclecia

Warto przypomnieć, że Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym jest nie tylko miejscem kultu maryjnego, ale jest również miejscem internowania Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.

Kardynał Stefan Wyszyński był więziony w stoczkowskim klasztorze od 12 października 1953 roku do 6 października 1954 roku. Podczas uwięzienia w stoczkowskim klasztorze Kardynał 8 grudnia 1953 roku dokonał osobistego oddania się Matce Bożej w kaplicy więziennej. Dzisiaj można oglądać pamiątki po tym wielkim człowieku, zgromadzone właśnie tutaj.

To niezwykłe sanktuarium znajduje się na szlaku turystyczno-pielgrzymkowym "Święte miejsca Warmii". Jego najbardziej znane obiekty, to, poza Stoczkiem Klasztornym: Krosno, Chwalęcin, Głotowo, Gietrzwałd i Święta Lipka. Blisko stąd do ptasiej Ostoi Warmińskiej (Natura 2000). Stworzono ją dla ochrony bociana białego, którego populacja osiąga tu największą liczebność i największe zagęszczenie w kraju. Ze Stoczka Klasztornego niedaleko też do innych takich miejsc bogactw przyrody.

Domy pielgrzyma i wypożyczalnia rowerów

W klasztorze stoczkowskim jest aż 105 miejsc noclegowych — w tym 62 łóżka w samym klasztorze i 43 w domu pielgrzyma na klasztornym dziedzińcu. W części klasztornej znajduje się też apartament i... miejsce odosobnienia — pokój na zapleczu ołtarza. Każdy więc znajdzie miejsce dla siebie.

Przy klasztorze jest również wypożyczalnia rowerów. Funkcjonuje od tego roku. Za symboliczną opłatę można więc zwiedzać okolice w ekologiczny sposób, a jest gdzie jeździć, bo sanktuarium znajduje się na Wschodnim Szlaku Rowerowym "Green Velo", który rozpoczyna się nad Zalewem Wiślanym w Elblągu i przebiega przez 5 województw.

W samej tylko gminie Lidzbark Warmiński znajduje się aż 6 szlaków rowerowych o łącznej długości 762 kilometrów. Jeden z nich prowadzi z Lidzbarka Warmińskiego do Stoczka Klasztornego. Nic więc dziwnego, że w klasztorze powstała wypożyczalnia rowerów.

W Sanktuarium są też dwie jadalnie i klasztorna kuchnia, z której mogą korzystać pielgrzymi i turyści. Potrawy są smaczne i zdrowe, a ponadto tanie.

Kojąca cisza klasztornych murów

Turyści i pielgrzymi, którzy tu przybywają — grupowo, rodzinnie, czy indywidualnie — mogą poznać historię tego miejsca, zaopatrzyć się w pamiątki, książki itp. Największym zainteresowaniem cieszą się publikacje związane z historią sanktuarium i postacią Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Od wielu lat Stoczek Klasztorny jest też miejscem plenerów malarskich. Jego szczególna atmosfera i piękne otoczenie służą artystom. W miejscu tym, poza nabożeństwami, odbywają się także koncerty, występy chórów itp. wydarzenia.

Liczba pielgrzymów i turystów rośnie z roku na rok. Najliczniej sanktuarium stoczkowskie jest odwiedzane latem i w weekendy oraz z okazji głównych uroczystości odpustowych w ostatnią niedzielę sierpnia. Tak więc jeśli chcecie poczuć spokój klasztoru, warto wybrać się w tygodniu. Wtedy mury napełnia kojąca cisza, a spacery po klasztornym ogrodzie, tym samym, którego ścieżkami spacerował Kardynał Wyszyński, dają ukojenie.2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5