Opowieść o człowieku i miłości
2019-03-20 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-20 11:48:18)
KULTURA\\\ Wykład ks. prof. Mirosława Pawliszyna „Słowo o miłości” zgromadził w sali konferencyjnej „Ratusza” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku Warmińskim tłumy gości.
Prelegent na początku swojego wystąpienia postawił tezę, którą swoim wykładem zdecydowanie obronił. Teza ta brzmiała: „Człowiek póty jest człowiekiem, dopóki przeżywa w sobie miłość. Jeśli tego mu zabraknie to coś ważnego ze swego człowieczeństwa traci”.
Według Księdza Profesora miłość przenika różnorodne obszary ludzkiego życia, refleksja nad nią jest podejmowana w wielu dziedzinach nauki, zwłaszcza w filozofii, psychologii, neurobiologii oraz teologii.
Wykładowca rozpoczął swoje wystąpienie od przedstawienia tekstu biblijnego jako źródła opowieści o miłości. Następnie omówił podejście neurobiologów do tego tematu.
Jednak większą część swojego wykładu poświęcił miłości w kontekście filozoficznym przedstawiając średniowieczną historię Abelarda i Heloizy oraz koncepcje filozofów XX wieku m.in. Hegla, Leszka Kołakowskiego i Gabriela Marcela.
Omawiając stanowisko Hegla ks. prof. Mirosław Pawliszyn przedstawił miłość jako całkowitą unifikację, gdzie kochający są jednym bytem żyjącym, a miłość przewyższa wszystkie przeciwieństwa.
Następnie, przedstawiając koncepcję miłości Gabriela Marcela, stwierdził, że filozof ten sformułował jedną z piękniejszych definicji tego uczucia. Miłość u Marcela jest wyraźnym sprzeciwem wobec śmierci „Kochać człowieka — powtarzał wielokrotnie filozof — to mówić „Ty nie umrzesz!”.
Słuchając tych rozważań można wysnuć wniosek, że rozumienie miłości wiąże się ściśle z rozumieniem człowieka, a omówione koncepcje są przede wszystkim uwarunkowane określoną, filozoficzną antropologią.
Na zakończenie spotkania wykładowca nawiązał do apokaliptycznej wizji św. Jana, gdzie w istotę miłości wpisana jest potrzeba nieśmiertelności. Pozostawił też każdego z nas z filozoficznym zapytaniem: „Czym ma się zakończyć opowieść o miłości?”.
Po wysłuchaniu całości wykładu nasuwa mi się osobista refleksja związana z miłością, gdzie uczucie to, będąc jednym z najbardziej podstawowych i ważnych doświadczeń ludzkich, w znaczący sposób decyduje o naszym szczęściu i spełnieniu.
Droga życia będąca historią miłości lub jej brakiem dla każdego z nas będzie miała zapewne inne zakończenie.
Ewa Urban
Ewa Urban
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez