Noc Muzeów w lidzbarskim zamku

2016-05-15 14:27:33 (ost. akt: 2016-05-15 15:36:49)

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Wczoraj, 14 maja obchodziliśmy Europejską Noc Muzeów. Swoje komnaty otworzyło bezpłatnie dla zwiedzających Muzeum Warmińskie, ale to nie wszystkie atrakcje jakie czekały na zwiedzających w tym dniu zamek biskupów.
Punktualnie o godz. 19 otworzyły się bramy lidzbarskiego zamku. Na dziedzińcu gości powitała dyrektor Muzeum Warmińskiego, Małgorzata Garniec-Jackiewicz, która przedstawiła "załogę" muzeum i zaprezentowała ramowy plan obchodów.

Pierwszą z atrakcji był koncert muzyki dawnej w wykonaniu uczniów i nauczycieli lidzbarskiej szkoły muzycznej oraz innych szkół województwa, który zabrzmiał w kaplicy zamkowej.

O godz. 20 na dziedzińcu zebrani podziwiali pary wykonujące starodawne dworskie tańce, w wykonaniu zespołu Małgorzaty Wędrowskiej.


Po pokazie tańca Beata Błażejewicz-Holzhey poprowadziła prezentację "W osiemnastowiecznym buduarze", która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem gości.

Dzieci i młodzież wzięły udział w grze zamkowej, którą poprowadził Damian Zawada. Każdy z uczestników otrzymał książkę o lidzbarskim zamku.

Nagrody trafiły również dla najlepszego poszukiwacza skarbu, który ukryty był w podziemiach. Akcję poszukiwawczą poprowadziła dyrektor muzeum.

Jacek Drążkowski wprowadził gości w świat astronomii i próbował odpowiedzieć na pytanie, czy Kopernik widział Merkurego.

Punktualnie o godz. 23 Andrzej Niedźwiedzki wykonał na trąbce hejnał Lidzbarka Warmińskiego z wieży zamkowej.

To nie wszystko, co czekało na gości podczas tego wyjątkowego wieczoru.

Swoje znaleziska, dużo nowsze niż zamek, wystawiło Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie pod kierunkiem Rafała Pliszki. W letnim refektarzu Krystyna Tarnacka poprowadziła warsztaty rękodzieła, a w sali audiencyjnej stowarzyszenie Biały Kruk Gotyku pokazało gościom czym się zajmuje.

Domowe przetwory, nalewki zdrowotne, kawę żołędziową i magiczne eliksiry zaprezentowały Babki Zielarki z Blanek z panią Lucją Kuczyńską.

Na Nocy Muzeów nie mogło zabraknąć Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego pod dowództwem dr Sławomira Skowronka.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się zupa szczawiowa podawana z Chlebem Kopernika.

A co to za chleb?

Jak powiedziała na początku Małgorzata Garniec-Jackiewcz, "istnieje hipoteza, że to Mikołaj Kopernik wymyślił chleb z masłem".

OK
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5