Spacerkiem po chwastach

2014-07-28 12:38:31 (ost. akt: 2014-07-28 12:43:15)

Autor zdjęcia: Teresa Ciechowska

Na wizerunek Lidzbarka Warmińskiego pracujemy wszyscy: służby miejskie, administratorzy i zarządcy nieruchomości, właściciele domków jednorodzinnych,inni użytkownicy. Dorobek jest imponujący, są miejsca od których trudno oderwać wzrok. Czy jednak wszyscy na ten dorobek pracują? Okazuje się, że są wyjątki.
Chwasty, wielkie, wypasione, ogromne, straszą swoją okazałością. To pokrzywy,łopiany, kąkole, podagryczniki, bylice piołuny w połączeniu z trawą tworzą gąszcz i naprawdę przykre wrażenie, burzą ład i porządek miasta.

I tak: działka na zapleczu pięknego budynku PKO przy ul. Kajki, dwie budowy przy ul. Kajki, oba brzegi rzeki Łyny, prawy brzeg rzeczki Symsarny w okolicach zamku. Idźmy dalej: cała skarpa przy pałacyku Krasickiego, pas drogowy ul. Olsztyńskiej od strony ul. Gdańskiej, jeszcze wiele miejsc, aż trudno tu wszystkie wymienić.

O obowiązku wykaszania traw i chwastów winno stanowić prawo lokalne, wtedy Straż Miejska zajmie się jego egzekucją, u nas niestety prawa takiego nie ma.

Co prawda jest Uchwała Rady Miejskiej z 19.XII.2012 r. Nr OR.BR.007.120.2012.EK w sprawie przyjęcia "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy miejskiej Lidzbark Warmiński", lecz o wykaszaniu traw i chwastów nie ma tam ani słowa.
Czyżby więc było przyzwolenie na to, by chwasty zasłaniały nasze zabytki, rozsiewały się na trawniki i do przydomowych ogródków, psuły estetyczne wrażenia?

Miałam okazję widzieć reakcję Niemców. Grupa starszych ludzi przystanęła przy takiej "plantacji" i komentowali: ..." O Boże, toż czysta natura". Do tej pory nie wiem, czy były to słowa podziwu, czy sarkazmu.

Może rada miasta nie powinna być rada z cytowanej uchwały i czym prędzej uchwalić uzupełnienie załącznika? Przecież nasi radni nie chadzają z głową w chmurach, wybraliśmy ich po to, by zauważyli to i owo dla dobra naszego miasta.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://lidzbarkwarminski.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Tenia

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. komentator #1449253 | 74.71.*.* 29 lip 2014 14:56

  pokrzywy,łopiany, kąkole, podagryczniki, bylice piołuny w połączeniu z trawą tworzą chronione, specjalnie odgrodzone do ogladania tylko czesci parkowe w parku centralnym naManhattanie w Nowym Jorku. To nie sa chwasty tylko coraz rzadziej wystepujace ziola.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Aśka #1449094 | 83.24.*.* 29 lip 2014 10:57

  Jak nie ma komu kosić, niech kozy kupią, będzie trójpożytek. Ludziska lubią kozy, chwasty nie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. turysta #1448986 | 83.24.*.* 29 lip 2014 08:13

  To były sowa zachwytu. I niech będą nauczką, że to "chwasty" sa atrakcją turystyczna a nie beton i zielone, przystrzyóżne trawniki (teraz w upałach wypalone na brązowe klepisko). Przyroda zachwyca a nie beton.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. DonWasilo #1448963 | 83.24.*.* 29 lip 2014 06:44

  A gdzie poleze jak skosza????????????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. O czym #1448456 | 31.51.*.* 28 lip 2014 13:43

  mowa?Nasi radni maja glowy wyzej niz chmury.Oni podpisuja to,co kaze im szef (czyt.burmistrz).Nie maja duzo do powiedzenia.Ale nie martwmy sie zbytnio. Wjazd do slawetnych Term Warminskich bedzie napewno piekny i zadbany.Wladze o to zadbaja i bedzie super.A ze centrum zarasta chwastami,nie szkodzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5