Muzyka łącząca pokolenia w Oranżerii Kultury

2024-05-15 09:30:56(ost. akt: 2024-05-15 09:37:41)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Początek maja w Oranżerii zainaugurowano niezwykłym wydarzeniem muzycznym, które zgromadziło zarówno doświadczonych melomanów, jak i tych, którzy chcą odkrywać tajniki sztuki dźwięku.
Pod przewodnictwem utalentowanego pianisty i instruktora muzycznego, Pawła Rolikowskiego, odbyło się spotkanie KANONY RODZINNE NA WIOSNĘ.

Warsztaty, wpisujące się w cykl „Z pieśnią przez Pokolenia”, przyciągnęły do Oranżerii całe rodziny oraz miłośników muzyki z Lidzbarka Warmińskiego i okolic. Rozpoczęto od krótkiej rozgrzewki wokalnej, przygotowującej uczestników do pełnego zaangażowania w śpiew. Inspirując się naturą, wszyscy wykonali delikatny masaż twarzy i szyi, aby następnie przenieść się do odgłosów pojazdów mechanicznych.

Obrazek w tresci

Śpiewanie rozpoczęto od ćwiczeń na „La, la, la”, dzieląc się na trzy głosy. To niezwykle istotne, ponieważ kanon, znany już od XVII wieku jako fuga, to wielogłosowa forma muzyczna, w której każdy wykonawca śpiewa tę samą melodię, dołączając w określonym czasie. Największym entuzjazmem cieszył się kanon „Mango, Kiwi, Ananas”, wykonany przez trzy grupy, z akompaniamentem fortepianu oraz instrumentów perkusyjnych, takich jak marakasy i kastaniety.

To wszystko było jedynie przygotowaniem do premiery lidzbarskiego kanonu „Lidzbarku Mój Warmiński”, autorstwa Piotra Nowakowskiego, pracownika Oranżerii. W ten sposób uczczono miłość do tego historycznego grodu, wyrażając radość z bycia jego mieszkańcem.

Obrazek w tresci

Muzyka, bezsprzecznie, łączy pokolenia, a spotkanie muzyczne „Z pieśnią przez Pokolenia” w Oranżerii, pod patronatem biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego, można uznać za niezwykle udane.

Wydarzenie to odbyło się w ramach cyklu CZTERY PORY ROKU W ORANŻERII KULTURY.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

SK
Fot. Oranżeria Kultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5