Narodowe czytanie w Lidzbarku

2014-09-11 17:10:45 (ost. akt: 2014-09-11 17:15:58)

Autor zdjęcia: Zygmunt Mężykowski

Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku, 6 września, zgłębialiśmy „Trylogię” Henryka Sienkiewicza".
Do tegorocznej trzeciej edycji akcji Narodowego Czytania zainicjowanego przez Prezydenta Rzeczypolspolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego dołączyła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lidzbarku. W sobotę 6 września o godz. 12.00 w sali widowiskowej Domu Kultury zebraną publiczność przywitali dyrektor Biblioteki Maria Zielińska oraz dyrektor Ośrodka Kultury Zbigniew Śliwka. Do wspólnego czytania fragmentów "Potopu", powieści autorstwa pierwszego polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza zaproszeni zostali: burmistrz Lidzbarka Jan Rogowski, z-ca burmistrza Andrzej Wiśniewski, przedwodniczący Rady Miasta Tomasz Dudaniec, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku Dorota Sadowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Lidzbarku Beata Piątkowska, dyrektor Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Lidzbarku Janusz Ławicki, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Lidzbarku Andrzej Piątkowski oraz Ewa Rzeszutko, Pan Zbigniew Rzeszutko i dr Michał Dzimira.

Rys historyczny dramatycznych dziejów Polski okresu XVIIw. przedstawiła Ewa Rzeszutko. Swoistym przerywnikiem kolejnych części spotkania była poezja śpiewana w wykonaniu wokalistek: Marty Wiadrowskiej, Joanny Przyborowskiej i Anny Wasielewskiej.
Dopełnieniem przedsięwzięcia Narodowego Czytania w Lidzbarku był pokaz walk rycerskich, działającego od 12 lat Bractwa Rycerskiego Św. Katarzyny Ziemi Działdowskiej.
Uczestnikom Narodowego Czytania "Potopu" wręczone zostały kwiaty oraz certyfikaty udziału w akcji, a wszyscy zgromadzeni otrzymać mogli pamiątkową pieczątkę.
Podstawowym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę
oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Trylogia pisana przez Henryka Sienkiewicza "ku pokrzepieniu serc" kształtująca całe pokolenia Polaków, jest wybitnym dziełem naszej rodzimej literatury. Jest także naszą narodową dumą, którą warto przeczytać nie raz...

oprac.mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.plPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://dzialdowo.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie: Igor Hrywna


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. oooooooo #1488580 | 79.162.*.* 19 wrz 2014 17:32

    zobaczcie jaka frekwencja za pana Ś.dno calkowite

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5