Tajniki maszyn CNC i współpraca ze szkołą

2018-09-08 09:00:00(ost. akt: 2018-09-06 14:23:51)

Autor zdjęcia: nadesłane

W firmie Expom odbył się staż nauczycieli w zakresie projektowania 2D i 3D oraz obsługi maszyn CNC. Kurzętnicka firma wprowadza również nowatorskie metody edukacji.
Uczestnikami stażu byli pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku. Staż rozpoczął się spotkaniem przeprowadzonym przez kierownika działu TT oraz technologa. Uczestnikom został przedstawiony program stażu stworzony w oparciu o programy dostarczone przez ZSZ, dopasowane do specyfiki produkcji i procesu technologicznego firmy Expom. Naświetlone zostały zagadnienia z jakimi Expom jako firma konstrukcyjno-produkcyjna boryka się na co dzień.
Podczas trwania szkolenia uczestnicy zostali podzieleni na grupy- projektową i obsługującą maszyny CNC. Osobom znajdującym się w sekcji obsługi CNC został udzielony instruktarz stanowiskowy przy obrabiarce HAAS. Operator stanowiska przedstawił w trakcie obrabiania specyfikę działań przy maszynie, zaprezentował program obsługujący dany temat oraz na bieżąco komentował poszczególne operacje w odniesieniu do kodu CNC. Grupa projektowa pracowała w środowisku 2D oraz 3D. Na bazie dokumentacji produkcyjnej wyjaśniono znaczenie symboli obróbczych, spawalniczych, sposoby wymiarowania, sposoby rzutowania oraz rodzaje tabeli. Uczestnikom przedstawiono różnego rodzaju rysunki na bazie których firma Expom wykonuje elementy. Uczestnicy przygotowali rysunki na podstawie których wykonali szereg programów na maszyny tnące. Przygotowano także ciekawy model 3D, na bazie którego została przeprowadzona symulacja obróbki w programie ESPRIT.

W trakcie rozmowy i podsumowania dotychczasowych praktyk padło kilka nowatorskich propozycji co do udoskonalenia procesu nauczania uczniów w przedmiotach technicznych. Wstępnie ustalono, że pracownicy Expom będą brać udział w zajęciach lekcyjnych w ZSZ w Kurzętniku dotyczących czytania rysunku technicznego, w celu możliwości programowania i obsługi maszyn CNC.
Od września Expom podejmuje także innowacyjne działania mające na celu poprawę jakości nauczania praktycznej nauki zawodu. Oprócz wyjazdów uczniów na kursy zawodowe organizowane w trakcie roku szkolnego, Expom proponuje również cykl zajęć teoretycznych dotyczących zawodów, w których uczniowie podjęli naukę. Pracownicy Expom wraz z nauczycielami ZSZ w Kurzętniku będą prowadzili cotygodniowe lekcje dla kasy II i III.

— Mamy nadzieję, że nasi uczniowie po skończeniu Szkoły Zawodowej będą wykwalifikowanym fachowcami. Naszym wspólnym obowiązkiem jest zachęcenie ich do większej nauki. Chcemy spowodować, by zajęcia, czy to w Zespole Szkół czy w Expom, były na tyle ciekawe i wyczerpujące, by faktycznie młodzi ludzie mieli szanse zdobyć dobry fach. Taka koncepcja jest w pełni spójna z programem „Akademii Expom” — dodaje Rafał Domżalski, prezes firmy Expom z Kurzętnika.

opr. mzal

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5