Zmarł Tadeusz Konwicki

2015-01-08 12:21:40 (ost. akt: 2015-01-08 13:10:15)
Plakat do filmu Dolina Issy

Plakat do filmu Dolina Issy

Chociaż na wileńszczyźnie spędził tylko 19 lat ze swojego 89-letniego życia, to Wilno i wileńszczyzna towarzyszyły mu całe życie. 7 stycznia 2015 w Warszawie zmarł Tadeusz Konwicki. Pisarz, scenarzysta i reżyser urodził się 22 czerwca 1926 w Nowej Wilejce koło Wilna.

Konwicki w 1944 zdał konspiracyjną maturę. W latach 1944–1945 był żołnierzem VIII Oszmiańskiej Brygady Armii Krajowej. Brał udział w akcji „Burza”, później walczył w partyzantce antysowieckiej na wileńszczyźnie. Po rozwiązaniu oddziału przedostał się do Polski. Studiował filologię polską.

Debiutował w 1946 jako reportażysta i rysownik. Na przełomie lat 40/50 stał się ortodoksyjnym komunistą, ale debiutancka powieść Konwickiego „Rojsty”, w której jadowicie opisał swoje doświadczenia partyzanckie została w 1948 roku zatrzymana przez cenzurę. Od połowy lat 50. zajmował się też reżyserowaniem.

Należał do grona tych twórców, którzy, jeśli chodzi o Polaków na Litwie, o stosunki polsko-litewskie, stawiali na dobrosąsiedztwo...Bardzo popierał to, co robiła polska inteligencja na Litwie, nasze skromne pisarstwo, udział w sztuce, nauce. Jak również namawiał do korzystania z dóbr tej ziemi – abyśmy pamiętali o pochodzeniu, o Litwie. Zresztą sam do tych wątków nieraz odnosił się w swojej twórczości.
źródło: zw.lt

Romuald Mieczkowski, redaktor czasopisma „Znad Wilii” o Konwickim:

Po 1956 roku Konwicki stopniowo odchodził od komunizmu. W 1966 został usunięty z PZPR. Po 1976 roku publikował w wydawnictwach II obiegu i londyńskich. W 1979 roku w ukazała się w podziemnym wydawnictwie NOWA „Mała Apokalipsa”. To najsłynniejsza powieść Konwickiego, obraz rozkładu PRL-u końca dekady Gierkowskiej.

Konwicki wyreżyserował także kilka filmów. Dwa najważniejsze były związane z Litwą i wileńszczyzną. To "Dolina Issy", film zrealizowany na motywch powieści Czesława Miłosza i "Lawa", film zainspirowany Dziadami Adama Mickiewicza.

oprac. Igor Hrywna, źródło: wikipedia


Wilno jest światem mojej pamięci i mojej wyobraźni, mojego też stosunku do życia. Wiadomo, że dzieciństwo najbardziej uczy człowieka życia, rozumienia świata. Uczy jakichś nawyków myślowych. Wileńszczyzna cały czas mi towarzyszy, wisi nade mną. I krytycy dopatrują się we wszystkich moich książkach dotyczących Warszawy, Polski źródeł wileńskich. Źródeł w jakiś sposób nawet litewskich
żródło: wilnoteka.lt

Tadeusz Konwicki: