Kornel Makuszyński ma tablicę w Stryju

2014-10-27 23:57:38 (ost. akt: 2014-10-28 00:02:56)
Kornel Makuszyński ma tablicę w Stryju

Autor zdjęcia: Alina Wozijan/Kurie Galicyjski

W Stryju, rodzinnej miejscowości Kornela Makuszyńskiego, odsłonięto tablicę upamiętniającą tego wybitnego polskiego pisarza.

Dom, w którym w 1884 roku przyszedł na świat przyszły pisarz niestety się nie zachował. Ponieważ siedziba Towarzystwa Kultury Polskiej w Stryju znajduje się niedaleko tego miejsca, właśnie tu umieszczono pamiątkową tablicę z tekstem autorstwa Kazimierza Wierzyńskiego „Kornelowi Makuszyńskiemu za serdeczność i ciepło jego pióra”.

W uroczystościach udział wzięli m.in.: konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, konsul Marian Orlikowski, władze Stryja reprezentowała zastępca mera miasta Taisja Hajdukiewicz. Przybyli przedstawiciele bibliotek stryjskich i przedstawiciele organizacji polskich ze Lwowa, Borysławia, Drohobycza. Byli również harcerze z drużyny im. Kornela Makuszyńskiego i dyrektor I liceum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, do którego uczęszczał swego czasu młody Kornel Makuszyński. Poświęcił tablicę ksiądz Wojciech, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP. Pod tablicą złożono kwiaty od wielbicieli twórczości Makuszyńskiego.

- W obecnych trudnych czasach często spotykamy się przy okazjach niezbyt przyjemnych, które często są dla nas bolesne. Dziś powód jest przyjemny, wspominamy naszych ziomków - literatów. Miasto Stryj choć nie jest dużym miastem, odcisnęło dość mocny ślad w kulturze, wydało aż kilku znanych pisarzy polskich - powiedziała w czasie uroczystości zastępca mera Stryja Taisja Hajdukiewicz.


Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zwolennik pomników #1523686 | 79.191.*.* 28 paź 2014 05:50

    A czemu nie pomnik pis-owski

    odpowiedz na ten komentarz