Rowerem po polskim Żytomierzu

2014-10-16 13:13:46 (ost. akt: 2014-10-16 13:19:13)
Rowerem po polskim Żytomierzu

Autor zdjęcia: http://www.wizyt.net/

W Żytomierzu odbył się Rower Quest, gra terenowa, poświęcona promowaniu języka polskiego i historii. 15 młodych rowerzystów, którzy zakwalifikowali się do udziału w zabawie, poznawali miejsca związane z wybitnymi Polakami, kiedyś tu mieszkającymi oraz miejscami, związanymi z historią i kulturą Żytomierza.

Uczestników Rower Questu podzielono na zespoły. Każdy miał do rozwiązania 11 zadań. Polegały one na odnalezieniu obiektów polskiego dziedzictwa kulturowego, domów, gdzie mieszkali znani Polacy oraz miejsc, związanych z historią kościoła rzymskokatolickiego na Kresach. Dodatkowy bonus czasowy można było uzyskać, odgadując nazwę fragmentu z kreskówki „Bolek i Lolek” a także rozwiązując rebus, w którym zaszyfrowano nazwę stolicy Polski Warszawy.

Rowerzyści krążyli pomiędzy kościołem Św. Jana z Dukli, katedrą Św. Zofii, Domem Polskim, pomnikiem Jana Pawła II, domem, na którym znajduje się tablica, poświęcona Józefowi Kraszewskiemu, budynkiem, w którym mieszkał powstaniec styczniowy Jarosław Dąbrowski, polskim cmentarzem (mogiła księdza Andrzeja Fedukowycza) i innymi, bliskimi sercu każdego żytomierskiego Polaka miejscami. Po wykonanym zadania uczestnicy musieli wykonać obok odnalezionego obiektu tak zwane „Selfie”, to znaczy własne zdjęcie.

Zwyciężyła drużyna „Monolit”, która wykonał wszystkie zadania i ukończył grę z wynikiem - 2 godziny i 8 minut. Drugą, ustąpiwszy liderom w czasie tylko jedną minutę, finiszowała ekipa „Zwycięstwo”. Trzecimi przyjechali rowerzyści z drużyny „Piękno”, czwarci - „Wikindzy” i piąci – „Welo-Samocha”.

- Dziękuję za interesującą zabawę. Wciągnęła ona nas tak, że na jakiś czas zapomnieliśmy o wszystkim innym. Dziękuję bardzo organizatorom – podzieliła się wrażeniami z Rower Questu Anna Napolska (kapitan drużyny „Monolit”), która po raz pierwszy uczestniczyła w podobnej zabawie.

- Zorganizowanie Rower Questu to – bardzo fajny pomysł. Przy okazji zawarłem nowe znajomości i świetnie się bawiłem. Podczas tej gry trzeba było jednocześnie szybko myśleć i kręcić pedały - opowiada Bogdan Jarmoszyk.

Uczestników i zwycięzców Rower Questu przywitała koordynator projektów Fundacji „Edukacja dla Demokracji”, gość z Polski Natalia Kertyczak.

Wszyscy uczestnicy październikowej gry terenowej w Żytomierzu zostali wyróżnieni dyplomami oraz upominkami - filiżankami z emblematem Rower Questu. Zwycięzcy, oprócz filiżanek, otrzymały w prezencie termosy bardzo dobrej jakości, które przydadzą się im podczas dalszych wypadów w teren na rowerze.

Kolejne dwa termosy rozlosowano między uczestnikami za prawidłowe odpowiedzi na pytania: „Jak inaczej nazywa się hymn Polski?” i „Kto z krewnych Ignacego Jana Paderewskiego jest pochowany na polskim cmentarzu w Żytomierzu?” Prawidłowych odpowiedzi a to - „Mazurek Dąbrowskiego” i „siostra Paderewskiego - Maryja”, udzieliły Anastazja Stasiuk oraz Alina Bilocka.

Organizatorami żytomierskiego Rower Questu były „Zjednoczenie Szlachty Polskiej”, berdyczowski oddział Związku Polaków na Ukrainie, Żytomierska obwodowa społeczna organizacja młodzieżowa „Asocjacja Polaków Ukrainy” oraz wolontariusze z Domu Polskiego.

- Żytomierz ma bogatą historyczną przeszłość. Na terytorium naszego obwodu we wszystkich czasach mieszkała czy nie największa ilość polskiej ludności na Ukrainie. Powinniśmy znać swoją historię i odkrywać dla siebie coś nowego – tak organizatorzy gry terenowej komentują ideę zorganizowania Rower Questu w swoim mieście.

W opracowaniu zadań i przeprowadzeniu zabawy Polakom pomagali doświadczeni „questerzy” Konstantyn Kundicz i Oleksandr Pelych.

Rower Quest odbył się przy wsparciu MSZ RP, Fundacji „Sempre a Frente” oraz „Edukacji dla Demokracji”.

Anna Denysiewicz, Alina Dębicka, 15.10.14 r.


Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #1509423 | 212.160.*.* 16 paź 2014 13:56

    fajnie, że polacy podtrzymuja swoja tardycje na zielonej ukrainie :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz