"Białe Skrzydła” zatańczyły i zaśpiewały wbrew władzom

2014-10-07 17:45:08 (ost. akt: 2014-10-07 14:58:46)
Białe Skrzydła” zatańczyły i zaśpiewały wbrew władzom

Autor zdjęcia: http://znadniemna.pl/

Mimo kłopotów finansowych i niechęci władz, w Mołodecznie (Białoruś) odbył się już VIII Międzynarodowy Festiwal „Białe Skrzydła”. Festiwal organizuje od 2005 roku Oddział Związku Polaków na Białorusi. Jego pomysłodawcą i niezmiennym kierownikiem jest Wiktor Baranowicz, kierownik zespołu tanecznego „Białe Skrzydła”, a jednocześnie prezes mołodeczańskiego oddziału ZPB.

Władze Mołodeczna odmówiły Wiktorowi Baranowiczowi wynajmu sali w miejscowym Domu Kultury. Ostatecznie Festiwal odbyło się w jednym z podmiejskich ośrodków wypoczynkowych. Według honorowego gościa festiwalu, przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, władze próbowały wywrzeć presję także na administrację ośrodka wypoczynkowego. Na szczęście z administracją ośrodka wypoczynkowego ostatecznie udało się dogadać i festiwal się odbył.

Widzowie mieli okazję podziwiać nie tylko tańce ludowe z różnych regionów Polski, w wykonywaniu których specjalizują się wychowankowie Wiktora Baranowicza z zespołu „Białe Skrzydła”, lecz także taniec towarzyski oraz posłuchać polskich piosenek. W koncercie, poza uczestnikami zespołu „Białe Skrzydła”, udział wzięli artyści między innymi z Iwieńca i Radunia oraz zespół z Litwy.