Litwa: wprowadzą polski fortelem

2014-10-04 09:00:00 (ost. akt: 2014-10-03 16:22:27)
Litwa: wprowadzą polski fortelem

Autor zdjęcia: https://www.youtube.com/watch?v=uJziaU0Rmpk

Nowe otwarcie sporu o polskojęzyczne tabliczki z nazwami ulic na Litwie. Skoro nie można wieszać urzędowych tabliczek w języku polskim to w rejonie solecznickim pojawią się...tablice turystyczne. Po polsku.

Na Litwie trwa spór o zakres używania języka polskiego. Chodzi miedzy innymi o pisownie nazwisk oraz używanie polskiego przy oznaczaniu nazw ulic i miejscowości. Litewscy konserwatyści blokują wprowadzenie dwujęzycznych nazw w rejonach, gdzie Polacy stanowią większość mieszkańców. Nadal też nie wiadomo czy Polacy i inne mniejszości będą mogły zapisywać swoje nazwiska w dowodach osobistych w swoich językach.

Dwujęzycznymi tablicami w rejonach wileńskim i solecznickim zajęły się tamtejsze sądy. Zgodnie z prawem do 30 października wszystkie ulice muszą być oznakowane tabliczkami w języku litewskim.

Zgodnie z obecnie obowiązująca ustawą o języku litewskim urzędowe tablice z nazwami ulic moga być tylko litewskie. Władze rejonu solecznickiego, gdzie około 80% mieszkańców stanowią Polacy zastosowała się do prawa, ale jednocześnie uciekła się do pewnego fortelu. Otóż w Solecznikach mają pojawić się turystyczne tabliczki w języku polskim.

- Nie będzie to pogwałceniem ustawy o języku państwowym, bo będą to napisy informacyjne, a nie znaki drogowe” – powiedział w Radia Znad Wilii Józef Rybak, dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego.

W Polsce dwujęzyczne tablice z oznaczeniami miejscowości i ulic można stosować na terenie gmin, gdzie dana mniejszość stanowi więcej niż 20% ludności. Wtedy decyzje podejmują radni. W innych przypadkach decyduja o tym mieszkańcy w referendum.

opra. Igor Hrywna