Rosja tylko czeka na kolejny wybuch konfliktu wokół Wołynia

2014-09-10 19:04:28 (ost. akt: 2014-09-10 19:15:49)
Rosja tylko czeka na kolejny wybuch konfliktu wokół Wołynia

- Rosja tylko czeka na kolejny wybuch polsko-ukraińskiego konfliktu wokół Rzezi Wołyńskiej, konfliktu który na pewno nas nie wzmacnia, a tylko osłabia. To fragment odpowiedzi polskiego portalu Słowo Polskie na list prezesa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

OŚWIADCZENIE UKRAIŃSKIEGO INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ W 70. ROCZNICĘ ROZPOCZĘCIA DEPORTACJI UKRAIŃCÓW I POLAKÓW

70 lat temu, 9 września 1944 r. został podpisany dokument, który zmienił losy półtorej miliona Ukraińców i Polaków i zmusił ich do opuszczenia na zawsze swoich domów. Z cudzej woli musieli oni rozpoczynać nowe życie. Dokument ten znany jest jako: "Umowa między Rządem Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego o ewakuacji ludności ukraińskiej z Polski i obywateli polskich z terytorium ZSRR." Sygnatariuszami dokumentu byli słudzy Stalina, którzy nie byli przedstawicielami ani Ukraińców, ani Polaków. Wręcz przeciwnie - byli elementem totalitarnego, komunistycznego systemu, który dołożył wiele sił i starań, aby dawny polsko-ukraiński konflikt przekształcić we wzajemną rzeź. Komunistom udało się to zrobić - wzajemny konflikt osłabił oba nasze narody i pomógł w umocnieniu na ziemiach ukraińskich i polskich władztwo Kremla.

Oszustwem okazała się ustanowiona w Umowie gwarancja dobrowolności przesiedlenia: z inicjatywy Moskwy do wysiedlenia Ukraińców z ich etnicznych ziem, które stały się częścią powojennej Polski, w 1945 roku, marionetkowy komunistyczny rząd zaangażował odziały wojska. Żołnierze Wojska Polskiego, starając się przyspieszyć deportację, zastraszali, znęcali się nad Ukraińcami, mordowali cywilów.

Ogólnie rzecz biorąc, w ramach realizacji Umowy do lata 1946 roku, z Ukrainy wysiedlono prawie osiemset tysięcy Polaków, z Polski - prawie pół miliona Ukraińców. Ostatnim aktem tej tragedii była zorganizowana przez polski komunistyczny rząd Akcja "Wisła", gdy około 150 tysięcy Ukraińców było w celu wynarodowienia przymusowo przesiedlonych na tereny północno-zachodniej Polski. Po raz kolejny zbrodnicza akcja miała miejsce za zgodą i wsparciem Kremla.

W ostatnim stuleciu Ukraińcy i Polacy w wyniku wzajemnych walk, zadali sobie ogromne straty. Potępiając zbrodnie popełnione przez obie strony konfliktu polsko-ukraińskiego, podkreślamy, iż oba kraje najbardziej ucierpiały w wyniku działań totalitarnego sytemu. Komunistyczne deportacje, które zapoczątkowała podpisana 70 lat temu umowa, doprowadziły do ostatecznego oczyszczania terenów Zachodniej Ukrainy z ludności polskiej i terenów wschodniej Polski z Ukraińców.

Przesiedlenia było jednym z instrumentów inżynierii społecznej, do której uciekały się sowiecka władze. Wśród ofiar, oprócz Ukraińców i Polaków byli również: Krymscy Tatarzy, narody bałtyckie, narody Kaukazu. Deportacje są ważnym dowodem na zbrodniczą istotę systemu komunistycznego, który nie liczył się z ludzkim życiem. Reżim komunistyczny, tak jak wcześniej nazistowski, powinien być potępiony przez społeczność międzynarodową. I właśnie to Ukraińcy i Polacy, narody które w wyniku działań komunistów ponieśli największe straty oraz stawiali najzacieklejszy opór, powinni zapoczątkować ten proces.

Włodzimierz Wiatrowycz, prezes Ukraińskiego Instytut Pamięci Narodowej


Odpowiedź redakcji "Słowa Polskiego" na apel UIPN. "Słowo Polskie" to portal Polaków zamieszkujących ukraińskie Podole (obwody winnicki, chmielnicki i żytomierski)

Szanowny Panie

W ciągu ostatniego roku doszło do wyraźnego zbliżenia stanowisk Ukraińców i Polaków w kwestii Tragedii Wołyńskiej oraz przymusowych deportacji w latach 1944-1946. Pańskie oświadczenie uważamy za kolejny krok na rzecz dialogu oraz wzajemnego wybaczenia za dziesiątki tysięcy niewinnych ofiar, które zginęły po obu stronach konfliktu.

Wyjaśnianie tamtych wydarzeń powinno opierać się nie tylko na dobrych intencjach, ale również na liczbach, co powinno postawić kropkę nad "i" co do ilości zamordowanych Polaków, jak też Ukraińców zamordowanych w czasie akcji odwetowych.

Jest Pan w stanie rozpocząć ten dialog, którego rezultat byłby bardzo nieprzyjemny dla naszego wschodniego sąsiada, dla Rosji - spadkobiercy najgorszych tradycji Związku Radzieckiego. Rosja tylko czeka na kolejny wybuch polsko-ukraińskiego konfliktu wokół Rzezi Wołyńskiej, konfliktu który na pewno nas nie wzmacnia, a tylko osłabia.

My, mieszkający na Ukrainie Polacy, niejednokrotnie mamy możliwość dowiadywać się o tych strasznych wydarzeniach od naszych babć i dziadków i setek tysięcy deportowanych na Dolny Śląsk i do innych regionów Polski. Tak samo i Wy zapewne słyszeliście podobne opowieści z ukraińskiej strony. Jak długo będziemy rozmawiać ze sobą w trzeciej osobie, tak długo nie zrozumiemy istoty tej strasznej tragedii.

(przekład Igor Hrywna)

Komentarze (6)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do abc #1483242 | 212.160.*.* 12 wrz 2014 11:43

  w rosyjska oczywiście ;)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. abc #1482286 | 213.73.*.* 11 wrz 2014 08:24

  Skąd nagle tyle antyrosyjskich tekstów w GO, chyba jakaś propaganda się szykuje. Nie mamy wspólnego wroga, przestańcie wierzyć w telewizję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. www #1482268 | 83.24.*.* 11 wrz 2014 08:04

  Za te wydarzenia nie odpowiadają ani Polacy, ani Ukraińcy. Odpowiedzialni są komuniści służący dla Stalina. Więc nie ma się o co sprzeczać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. VOX #1482173 | 89.228.*.* 11 wrz 2014 00:08

   Tematu nie unikniemy, ale teraz ważniejsze jest wspieranie Ukrainy w walce z odwiecznym wrogiem. Kiedy Ukraina będzie wolna, porozmawiamy o historycznych zaszłościach. jak przyjaciele.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz